Vårracet SSK & SPVM Mantorp 2018
Verktygsboden Modsport, Heat 1, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 6 maj 2018
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Verktygsboden Modsport
Längd i km:
31.06 km
Snabbaste varv:
1:22.795, Fredrik Blomstedt
Domare:
Reine Eriksson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
#22 Fredrik Blomstedt
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Jonas JanssonSWEKarlskoga MFKarlskogaChevrolet Corvette Z061, MI01:23.47616:50.33810  
261Toni BerggrenSWEKarlskoga MFKarlskogaChevrolet Corvette C5 Z061, MII01:25.58317:08.8231018.485 
399Niklas MårtenssonSWEMSCCTomelillaPorsche 944 Turbo2, MII01:25.87517:11.4941021.156 
434Fredrik StrömSWEKarlskoga MFKarlskogaBMW M3 E363, MII01:27.14117:26.5251036.187 
544Leif AnderssonSWEKullings MSVårgårdaToyota Celica GT24, MII01:26.59317:27.7331037.395 
695Per GustavssonSWEKarlskoga MFLaxåBMW M3 E36 GTR V82, MI01:27.20617:27.821037.482 
745Roger FredrikssonSWESkaraborgs SVKStenstorpPorsche Boxster5, MII01:27.88117:42.4141052.076 
822Fredrik BlomstedtSWEPCS RacingLinköpingPorsche 997 Cup3, MI01:22.79517:43.0361052.698Hagamed AB
976Arne NymanSWESVKGVargönPorsche 944 S21, MIII01:30.42317:57.083101:06.745 
1062Kent HeijelSWEMX-5 RCKilMazda MX-52, MIII01:30.47518:08.627101:18.289 
1188Fredrik OlssonSWEMSCCTrelleborgGinetta G20R6, MII01:31.76618:19.73101:29.392 
1296Andreas EkvallSWEEskilstuna MKHallstahammarGinetta G20 3, MIII01:31.96216:55.15991v 
1366Joakim StridSWEAnderstorp RCLimmaredGinetta G20 4, MIII01:32.09416:56.89491v 
1487Daniel AxelssonSWEÖstgöta SKÅrstaGinetta G20 5, MIII01:32.3216:58.77191v 
1881Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MKUgglarpMazda MX-56, MIII01:38.4317:09.32591vLassagård Racing Team
1577Anders EkdahlSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G20 7, MIII01:34.47117:18.94191v 
1691Gustav LarssonSWELessebo MKSkruvGinetta G20 8, MIII01:36.83517:33.53691v 
1780Anders BjörnsonSWESVKGTrollhättanGinetta G20 9, MIII01:45.30317:06.882v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF83Bertil ThorssonSWEMSCCGärsnäsMazda MX-5, MIII01:44.19911:54.0645 
DNF550John Erik ÖbergSWESSKÖsmoBMW M1 Sauber, MI 04:19.0341 
DNS20Joakim UnnebäckSWEÖstgöta SKEskilstunaValhalla Exige, MI   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNS20Joakim UnnebäckBröt på formationsvarvet med elfel.

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT