STCC Mantorp Park 2000
JTCC, Heat 1, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park korta
Tävlingsdatum:
Lördag 17 juni 2000
Tävlingsledare:
Lennart Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
JTCC
Längd i km:
28.02 km
Snabbaste varv:
1:00.136, Daniel Haglöf
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
JTCC
Pole Position:
#8 Daniel Haglöf
Publik:
10719
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendtz

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Edward SandströmSWESMK MotalaMotalaVolvo S4001:00.14515:10.80815 Recab Racing
28Daniel HaglöfSWEKAKStockholmVolvo S4001:00.13615:11.4281500.62 
311Joakim "Jocke" MangsSWEKAKVängeVolvo S4001:00.2515:14.8971504.089Jan Lindblom Racing
47Jens HellströmSWEMantorps MKJärfällaVolvo S4001:00.42515:20.4531509.645Future Team
514Helena Häger (Larsson)SWERHKVikingstadVolvo S4001:00.78215:22.3991511.591Lars Lap KB
629Fredrik HåkanssonSWENorbergs MKVirsboVolvo S4001:00.67915:24.891514.082Sören Håkansson Produkt AB
712Tony EngströmSWESMK HedemoraSäterVolvo S4001:00.80315:26.8041515.996SITTAB Stol AB
817Erik AnderssonSWESMK HedemoraHedemoraVolvo S4001:00.87215:28.2971517.489Hedemora International Raceway
923Sebastian MalmSWEMK SpeedSorundaVolvo S4001:00.87515:28.621517.812Fredrik Racing Team
1025Fredrik CarlssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergVolvo S4001:00.85315:29.2371518.429 
1134Daniel AnderssonSWELudvika MSLudvikaVolvo S4001:00.89615:29.5281518.72Cooper Ejes Racing
1232Jimmy JohanssonSWEStenungsunds MSHenånVolvo S4001:00.64115:32.8591522.051Jola Racing Team
1335Jens JonssonSWEMalmö AKSvedalaVolvo S4001:01.16215:32.9581522.15 
1427Henrik VärmanSWEFinnskoga MKSunneVolvo S4001:00.64315:35.5171524.709Helmia Motorsport AB
1519Mårten SahlströmSWEKalmar MKKalmarVolvo S4001:00.85815:39.0121528.204Team Fredrik
1622Claes HoffstenSWEClub Alfa Romeo SveziaHandenVolvo S4001:01.34115:39.1651528.357Fredrik Racing Team
1726Stefan SöderbergSWESandvikens MKGävleVolvo S4001:01.46815:41.9411531.133Värmdö Tekniska Gymnasium
1833Stefan LiljestedtSWEMK SpeedSorundaVolvo S4001:01.52415:43.5451532.737Fredrik Racing Team
1924Anders ThiménSWEVärmdö MKVärmdöVolvo S4001:02.11315:56.4091545.601Värmdö Tekniska Gymnasium
2018Antti TuomainenFINTornion UATornioVolvo S4001:01.07515:58.356132vJan Lindblom Racing
2116Fredrik HägerSWERHKVikingstadVolvo S4001:00.89711:23.919DNFDimas AB


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
028Kjetil B BerntsenNORKNA VarnaAskimVolvo S4001:01.58315:18.60310 
DNF21Pierre FalckSWETeam 13JonseredVolvo S4001:01.51404:28.845 
DNF31Jimmy DahlgrenSWEUlricehamns MKBoråsVolvo S40 01:18.405Skydda Racing Team

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT