Anderstorp Race Festival 2007
Formel Ford Zetec, Heat 1, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 18 augusti 2007
Tävlingsledare:
Anders Gustavsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford Zetec
Längd i km:
48.3 km
Snabbaste varv:
1:40.124, Mika Vähämäki
Domare:
Mikael Carlsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford Zetec
Formula Slicks
Pole Position:
#5 Mika Vähämäki
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Mika VähämäkiFINHyrva UAKeravaMygale SJ061, FFZ01:40.12420:15.99912  
23Sami IsohellaFINKurikan UAKurikkaVan Diemen RF032, FFZ01:40.25320:16.3071200.308 
36Aki SandbergFINJoensuun UAJoensuuVan Diemen RF033, FFZ01:41.05520:24.6921208.693Sandberg Motorsport
44Miika HirsimäkiFINEPUAOuluVan Diemen RF004, FFZ01:40.98720:24.8221208.823 
529Tobias AlrikssonSWENybro ACMåleråsVan Diemen RF005, FFZ01:41.4420:37.7841221.785 
617Antti BuriFINMynUAÅboVan Diemen RF036, FFZ01:41.88620:38.4541222.455 
727Milton LundströmSWEKAKMalmöVan Diemen RF017, FFZ01:42.07220:43.3361227.337 
837Nathalie AbrahamssonSWEJärfälla MKÅkersbergaVan Diemen RF008, FFZ01:42.02220:46.5431230.544 
930Robert MyrsäterSWEKalmar MKHultsfredVan Diemen RF029, FFZ01:41.12820:50.0851234.086 
10106Henrik AndersenDENDARCStaffanstorpFormel Opel Lotus1, 01:40.2720:51.2271235.228 
1121Johan KarlssonSWEHyllinge MSMjölbyVan Diemen RF0010, FFZ01:41.68821:03.1961247.197 
122Ingvar MattssonSWEAnderstorp RCAnderstorpVan Diemen11, FFZ01:43.75521:03.2791247.28Mattsons Fasteners
1323Martin OrlerSWEJärfälla MKVällingbyRay GR0312, FFZ01:43.47621:06.8691250.87 
14108Thomas MullinDENNæstved MKAPadborgFormel Opel Lotus2, 01:42.49721:23.039121:07.04 
15172Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörRalt RT33, 01:44.78821:44.327121:28.328 
16156Michael JuhlinSWERasbo MKSundbybergMagnum 8334, 01:44.70921:46.303121:30.304 
17180Bruno Hvid NielsenDENHMS - DKGjerlevReynard SF865, 01:44.35921:46.836121:30.837 
18110John FrederiksenDENHMS - DKGreveFormel Opel Lotus6, 01:44.94922:02.718121:46.719 
1910Tom SandbergFINJoensuun UAJoensuuVan Diemen RF0113, FFZ01:41.37 11DNFSandberg Motorsport
20100Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard7, 01:50.928 111v 
21136Per Henrik NielsenDENHMS - DKHørsholmReynard SF868, 01:52.141 111v 
22163Ferdinand GustafsonSWESMK TrollhättanHjärtumBrabham BT189, 01:52.675 111v 
239Miikka MäkeläFINOFK-125RantsilaVan Diemen RF0114, FFZ01:41.006 10DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF178Tomas OtterbergSWERHKLillkyrkaVan Diemen RF81, 01:51.787 8 
DNF1Juha-Pekka WikmanFINTurun UAÅboVan Diemen RF02, FFZ01:41.507 3 
DNF15Marko VähämäkiFINHyrva UAKeravaVan Diemen RF99, FFZ  2 
DNS34Tobias HedströmSWESMK GävleFalsterboMygale SJ01, FFZ   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1910Tom SandbergFinns inga sluttider.

Design by Bloms IT