Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2003
Standard-1965 -1300cc, Race, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 13 juli 2003
Tävlingsledare:
Ej angivet
Heat:
Standard-1965 -1300cc
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:15.401, Niklas Johansson
Domare:
Ej angivet
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT6 F 1001-1150
STD-65 CT7 F 1001-1300
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2500
Tävlingssekreterare:
Ej angivet

Extra information:
Här saknar vi tyvärr sluttider på förarna efter placering nio.


Visa standardlista


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
148Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S1, CT7 F01:15.9113:04.64710  
241Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper S2, CT7 F01:17.83413:19.7551015.108 
339Ulf von HauswolffSWEMSCC
VikenAustin Cooper S3, CT7 F01:18.43813:26.4491021.802 
437Lars-Göran ItskowitzSWESVKG
V:a FrölundaBMC Cooper S4, CT7 F01:17.04813:27.3851022.738Auto Collection Racing
545Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S5, CT7 F01:20.49113:49.5861044.939 
644Bengt BengtzonSWERHK
StockholmBMC Cooper S6, CT7 F01:19.44513:49.8721045.225 
740Carl von HeidenstamSWERHK
VagnhäradAustin Cooper S7, CT7 F01:22.28914:01.5861056.939 
843Ola MagnussonSWEDjursholms MK
TäbyFord Anglia8, CT7 F01:27.05 91 v 
947Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MK
KungsbackaBMC Cooper S9, CT7 F01:18.139 7DNF 
 42Niklas JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpAustin Cooper S0, CT7 F01:15.401 5DNF 
 31Max ViebkeSWEHyllinge MS
KlippanAustin Cooper S0, CT7 F  1DNF 
 46Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S0, CT7 F  DNS 


STD-65 CT6 F 1001-1150

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
124Sebastian WrethagenSWESSK
StockholmAustin Cooper S1, CT6 F01:18.03813:20.56510  


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
121Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F121, CT6 F01:22.56514:08.94110  
218Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo2, CT6 F01:25.923 91 vSvenska Saab Klubben
317Bo LindmanSWERHK
TyresöSAAB 963, CT6 F01:25.384 91 vSvenska Saab Klubben
426Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 964, CT6 F01:27.251 91 v 
527Uno DahlSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 96 Sport5, CT6 F01:29.79 91 v 
615Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport6, CT6 F01:24.62 8DNFSvenska Saab Klubben
729Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 967, CT6 F01:35.089 82 v 
 19Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport0, CT6 F01:24.58 5DNFSvenska Saab Klubben
 28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport0, CT6 F01:28.008 55 v 


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
12Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 931, CT1 E01:28.012 9 Svenska Saab Klubben
23Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2, CT1 E01:30.53 9  
35Göran DahlénSWEBengtsfors MC
ArbogaSAAB 963, CT1 E01:26.88 8DNF 
44Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 964, CT1 E01:28.535 8  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping