Velodromloppet GP Karlskoga 2014
2014-06-13 - 2014-06-15, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 11 Lördagen den 14:e juni 2014
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 26.4 km 1:27.729, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 2200



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:27.72916:30.95411
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:28.5616:33.5591102.605
327Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 970 S3CT6 F01:30.07816:51.7941120.84
446Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:30.92616:54.9511123.997Staffans Paté Bageri AB
534Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport5CT6 F01:31.33717:04.5161133.562Knalle Racing
654Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:29.99817:08.1691137.215Returbilen Sverige AB
750Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa7CT6 F01:30.53217:08.6021137.648
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:30.47417:09.8411138.887
941Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S9CT6 F01:29.37817:15.7631144.809Returbilen Sverige AB
1047Anders UddenfeldtSWERHK
BrommaMorris Cooper10CT6 F01:31.44317:21.621150.666


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1135Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport11CT6 F01:32.17217:23.951152.996
129Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:33.31217:33.458111:02.504
1328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport12CT6 F01:34.27317:41.921111:10.967Returbilen Sverige AB
1421Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12 13CT6 F01:33.17417:55.099111:24.145Returbilen Sverige AB
1515Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura2CT1 E01:35.4317:56.798111:25.844
1626Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport14CT6 F01:35.75418:02.696111:31.742
1730Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport15CT6 F01:36.19618:03.435111:32.481
188Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:36.49418:04.965111:34.011Knalle Racing
191Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:38.06916:43.858101 v
2019Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 965CT1 E01:38.24316:45.835101 vKnalle Racing
2166Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett16CT6 F01:38.08516:58.567101 v
2236Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport17CT6 F01:36.92717:04.123101 v
236Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 966CT1 E01:40.97717:25.92101 v
2448Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S18CT6 F01:30.96917:39.031101 v
257Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC7CT1 E01:43.10617:46.161101 v
2610Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S8CT1 E01:44.70318:16.516101 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF49Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 SCT6 F01:29.1910:40.8497DNF
DNF37Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 998CT6 F01:35.81311:12.7756DNFSingsaker Racing
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 F01:32.34907:55.8555DNF
DQ56Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper SCT6 F01:30.84207:56.4975DQ
DNF62Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 96CT6 F01:36.27306:42.7754DNF
DNS3Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW JuniorCT1 EDNSNo Racing Team
DNS18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 EDNS
DNS38Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 SportCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettPåkörd, voltade
41Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S30 sek tjuvstart.

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.