Velodromloppet GP Karlskoga 2013
2013-06-14 - 2013-06-16, Gelleråsbanan, 2400 m, GP

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 16:e juni 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 28.8 km 1:27.632, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:27.63217:52.20912
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:28.80218:02.4311210.222
346Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC3CT6 F01:29.75518:12.4881220.279Staffans Paté Bageri AB
427Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9984CT6 F01:29.9318:21.9511229.742
554Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S5CT6 F01:30.84418:30.5831238.374
655Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:30.17218:32.1051239.896
734Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport7CT6 F01:31.4118:33.0851240.876Knalle Racing
856Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper 970 S8CT6 F01:30.69718:34.5081242.299
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:31.86718:41.5561249.347
1035Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport10CT6 F01:31.75318:43.3181251.109


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1125Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100011CT6 F01:32.0718:47.2661255.057
1248Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S12CT6 F01:29.08718:51.2421259.033
1341Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S13CT6 F01:29.37619:14.556121:22.347
1426Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport14CT6 F01:35.45117:52.04111 v
158Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:35.87917:54.707111 vKnalle Racing
16137Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99815CT6 F01:35.17117:55.636111 v
1762Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9616CT6 F01:36.65118:06.276111 v
1863Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport17CT6 F01:35.54618:08.09111 v
1915Håkan LindevretSWERHK
HässelbyAustin A40 Futura2CT1 E01:38.02418:27.123111 vJana Motors
2030Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport18CT6 F01:38.59218:32.832111 v
2119Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:38.35618:34.386111 vKnalle Racing
223Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:41.26219:18.208111 vNo Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 F01:33.26712:53.5528DNFReturbilen Sverige AB
DNF49Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 SCT6 F01:29.44509:07.9766DNF
DNF166Arnfinn HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
FredrikstadOpel KadettCT6 F01:46.73703:44.5472DNF
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 EDNF
DNS36Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 SportCT6 FDNS
DNS50Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNS
DNF77Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 SCT6 FDNF

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.