Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2013
2013-07-05 - 2013-07-07, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Fredagen den 5:e juli 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:18.478, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:18.478
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:18.972
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S3CT6 F01:20.733
448Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S4CT6 F01:20.918
525Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10005CT6 F01:21.828
634Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport6CT6 F01:22.174
727Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9987CT6 F01:22.313
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:22.349
954Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S9CT6 F01:22.564
1022Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett10CT6 F01:22.913


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
1152Staffan BorgströmSWERHK
HöörFiat Abarth 100011CT6 F01:22.971
1235Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport12CT6 F01:23.125
1321Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1213CT6 F01:23.389
1450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC14CT6 F01:23.675
1562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9615CT6 F01:24.198
1669Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport16CT6 F01:24.703
179Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:25.198
1828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport17CT6 F01:25.507Returbilen Sverige AB
1911Theophil HeyGERDMSB
BückeburgDKW F1218CT6 F01:25.533
2036Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport19CT6 F01:26.289
218Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:27.017
2230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport20CT6 F01:27.188
231Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:27.395
2419Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 964CT1 E01:28.482
2515Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura5CT1 E01:30.004
2651Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R821CT6 F01:32.355
273Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior6CT1 E01:32.499
2814Hans "Hasse" SiggessonSWEBMW SC
KarlsborgBMW 700 S Coupé7CT1 E01:40.605

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DNS77Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 SCT6 F

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.