Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
2017-07-07 - 2017-07-09, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen angiven

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 8:e juli 2017
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:17.769, Per Skårner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:17.769
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2CT6 F01:18.799
360Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S3CT6 F01:18.972
452Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S4CT6 F01:19.326
553Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 5CT6 F01:19.667
638Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport6CT6 F01:20.756Raspberry Hill Racing
768Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S7CT6 F01:21.474
859Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S8CT6 F01:21.852
963Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport9CT6 F01:24.395Raspberry Hill Racing
107Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:24.909


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
1128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport10CT6 F01:24.982
129Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:25.333
1330Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport11CT6 F01:25.809
1436Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport12CT6 F01:26.603
1549Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport13CT6 F01:27.035Knalle Racing
1662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9614CT6 F01:27.127
1720Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8503CT1 E01:27.61
186Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 964CT1 E01:28.505Rost & Rök Racing
1931Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9615CT6 F01:28.869
201Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:29.094
2115Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 966CT1 E01:29.815
224Jakob LarssonSWEMalmö AK
LundSAAB 93B7CT1 E01:29.892
2321Patric BjurhovdSWERHK
YstadDKW F1216CT6 F01:31.519
2410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S8CT1 E01:31.658
253Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior9CT1 E01:32.84No Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DQ55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 SCT6 F01:23.23



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 SDiskad p g a ignorering av svartflagg.

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Patrik Jönsson
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.