Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2017
2017-06-16 - 2017-06-18, Gelleråsbanan, 2400 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 17:e juni 2017
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:24.952, Jasper Izaks
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 6000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
144Jasper IzaksNEDKNAF SHAA
AmsterdamFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:24.952
252Hans BeckertSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S2CT6 F01:25.484
346Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC3CT6 F01:26.453
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4CT6 F01:26.705
560Tobias StåhlbergSWEKAK
StockholmBMC Cooper 970 S5CT6 F01:26.935
653Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 6CT6 F01:27.288
738Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport7CT6 F01:29.026Raspberry Hill Racing
862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 968CT6 F01:30.058
928Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport9CT6 F01:31.745
1043Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9610CT6 F01:32.161Persson & Partners AB


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
1155Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S11CT6 F01:32.551
1230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport12CT6 F01:32.65
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport13CT6 F01:32.926
1463Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport14CT6 F01:34.058Raspberry Hill Racing
1526Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport15CT6 F01:34.43
167Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:34.619
1735Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport16CT6 F01:35.152
1849Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport17CT6 F01:35.29Knalle Racing
1920Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8502CT1 E01:37.667
206Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:37.798Rost & Rök Racing
2114Göran DahlénSWEBengtsfors MC
ArbogaSAAB 934CT1 E01:38.756Raspberry Hill Racing
2231Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9618CT6 F01:39.348
233Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior5CT1 E01:43.814No Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DNS1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A35CT1 E
DNS9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 E
DNS13Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A35CT1 E



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A35Växellåda
9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaPackbox

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.