Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2006
2006-07-07 - 2006-07-09, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 9:e juli 2006
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:19.787, Lennart Thurn
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
138Lennart ThurnSWERHK
FjälkingeMorris Cooper S1CT6 F01:19.78713:39.96110
221Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F122CT6 F01:22.11113:56.6281016.667
315Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport3CT6 F01:22.5213:58.0821018.121Svenska Saabklubben
419Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport4CT6 F01:22.69614:00.3271020.366Svenska Saabklubben
527Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9985CT6 F01:22.26314:02.0711022.11
622Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:24.72814:21.8881041.927
725Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10007CT6 F01:24.56614:22.2381042.277
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:24.24214:24.7341044.773Svenska Saabklubben
930Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F129CT6 F01:28.55715:04.153101:24.192
109Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:28.79315:09.086101:29.125


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
113Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:30.20191 v
1287Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 111CT2-5 E01:32.22491 v
136Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B3CT1 E01:34.40791 vSvenska Saabklubben
1498Johan SolmanSWERHK
VirserumJaguar MkII2CT2-5 E01:20.7679DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF37Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 998CT6 F01:30.3175DNF
DNF45Bo SeverinssonSWEArlövs MC
LöddeköpingeRenault R8 GordiniCT6 F01:25.7093DNF
DNF20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 F1DNF
DNS14Jørgen AlbertsenDENHMS - DK
RoskildeAustin A40 FuturaCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
3Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW JuniorFinns inga sluttider.

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.