Velodromloppet Karlskoga 2006
2006-06-17 - 2006-06-18, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 17:e juni 2006
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24 km 1:30.061, Lennart Thurn
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 1 5000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
138Lennart ThurnSWERHK
FjälkingeMorris Cooper S1CT6 F01:30.06115:14.96910
261Johan SolmanSWERHK
VirserumJaguar MkII1CT2-5 E01:30.68115:44.4451029.476
315Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:32.43815:45.0751030.106
419Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport3CT6 F01:34.4515:58.4481043.479Svenska Saabklubben
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:34.63516:00.5541045.585Svenska Saabklubben
62Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 931CT1 E01:35.79516:16.222101:01.253Svenska Saabklubben
718Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbySAAB 96 Monte Carlo5CT6 F01:35.82816:28.344101:13.375
826Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 966CT6 F01:37.63616:32.859101:17.89Svenska Saabklubben
925Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10007CT6 F01:36.23916:33.326101:18.357
1029Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé8CT6 F01:40.82315:24.56191 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1145Bo SeverinssonSWEArlövs MC
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:40.97215:30.26691 v
123Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:41.92515:55.73791 v
138Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé3CT1 E01:53.15315:36.12982 v
146Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:52.22415:44.32982 vSvenska Saabklubben

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 E01:41.57912:08.6447DNF
DNS24Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikAustin Cooper SCT6 FDNS

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.