Falkenberg Classic Final 2007
2007-09-07 - 2007-09-09, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Söndagen den 9:e september 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 1:02.469, Arne Allard
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:02.46918:36.93915
227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9982CT6 F01:02.98718:38.231501.291
315Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport3CT6 F01:03.09318:38.8781501.939Svenska Saabklubben
428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:03.69218:47.1771510.238
545Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:05.07818:58.2671521.328
629Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé5CT6 F01:05.33418:59.4691522.53
733Rolf JensenSWESVKG
OlsforsSAAB 96 Sport6CT6 F01:05.3219:00.8611523.922Svenska Saabklubben
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:07.19819:17.6931540.754
942Lennart HermanssonSWERHK
HaboDKW F128CT6 F01:06.79719:20.8421543.903
109Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:06.57319:21.5551544.616


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
118Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:07.64119:28.0021551.063
1236Leif ZimmerSWELunds AC
MalmöSAAB 969CT6 F01:07.90519:30.5971553.658
131Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:10.12818:44.946141 v
146Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:10.6718:47.104141 vSvenska Saabklubben
1512Nils-Erik "Nisse" AlvthinSWERHK
SaxtorpSAAB 965CT1 E01:13.88919:20.49141 v
163Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior6CT1 E01:24.00819:23.902132 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 SCT1 E01:13.8891DNF
DNS44Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel KadettCT6 FDNS

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lizette Berntsson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.