Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2016
2016-06-17 - 2016-06-19, Gelleråsbanan, 2400 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 14 Söndagen den 19:e juni 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 33.6 km 1:26.247, Jasper Izaks
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 6300



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
144Jasper IzaksNEDKNAF SHAA
AmsterdamFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:26.24720:22.19714
252Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S2CT6 F01:26.34620:29.811407.613
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F01:26.33720:32.2031410.006
446Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:26.5520:34.5691412.372
527Kjell WallinSWEAlmunge MK
VästerhaningeMorris Cooper 970 S5CT6 F01:27.20320:58.6171436.42
653Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 6CT6 F01:28.44221:05.421443.223
738Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport7CT6 F01:30.30221:25.065141:02.868
862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 968CT6 F01:29.99621:28.621141:06.424
934Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport9CT6 F01:31.8621:44.621141:22.424Knalle Racing
1055Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S10CT6 F01:32.46220:25.169131 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport11CT6 F01:33.00420:31.777131 v
1226Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport12CT6 F01:33.1420:39.866131 v
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport13CT6 F01:33.80520:40.696131 v
149Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:35.0621:00.69131 v
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:35.57821:06.045131 vRost & Rök Racing
1619Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:35.78321:11.482131 vKnalle Racing
1717Jonas SöderbergSWERHK
TungelstaAustin A40 Futura4CT1 E01:35.73521:11.929131 v
187Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC5CT1 E01:35.89621:18.885131 v
1937Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99814CT6 F01:37.25821:28.915131 vSingsaker Racing
201Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A356CT1 E01:36.83921:37.57131 v
2163Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport15CT6 F01:36.44521:38.346131 v
2220Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8507CT1 E01:37.60521:42.654131 v
2331Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9616CT6 F01:39.29920:25.2122 v
2410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S8CT1 E01:43.03421:13.672122 v
2512Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia9CT1 E01:43.93321:35.775122 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF30Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 SportCT6 F01:43.50912:27.0937DNF
DNF35Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 SportCT6 F01:37.7508:34.8125DNF
DNF60Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 SCT6 F01:35.67604:58.5673DNF
DNF3Per HågemanSWERHK
MalmöDKW JuniorCT1 E01:41.11405:20.8053DNFNo Racing Team
DNF8Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikSAAB 96CT1 E01:51.3091DNF
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 E02:10.8371DNF
DNS43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96CT6 FDNSPersson & Partners AB

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.