Velodromloppet Oldtimer GP Karlskoga 2015
2015-06-12 - 2015-06-14, Gelleråsbanan, 2400 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 13:e juni 2015
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24 km 1:27.59, Mikael Mohlin
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 6000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
157Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport1CT6 F01:27.5914:50.89410
227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 970 S2CT6 F01:28.82815:06.541015.646
348Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S3CT6 F01:28.39515:08.7231017.829
454Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S4CT6 F01:28.49115:08.8391017.945
534Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport5CT6 F01:28.84615:09.2261018.332Knalle Racing
650Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa6CT6 F01:28.46315:11.3391020.445
738Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport7CT6 F01:30.68215:21.9721031.078
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:30.23315:24.2251033.331
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9CT6 F01:33.08315:48.9241058.03
1035Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport10CT6 F01:33.05915:52.299101:01.405


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1160Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S11CT6 F01:32.01316:00.074101:09.18
1237Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99812CT6 F01:34.7616:08.71101:17.816Singsaker Racing
139Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:34.55916:10.417101:19.523
1428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport13CT6 F01:33.96916:11.609101:20.715
1536Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport14CT6 F01:34.28516:51.684102:00.79
1662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9615CT6 F01:31.39917:02.771102:11.877
176Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:37.20514:55.21991 vRost o Rök Racing
1819Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:37.0514:55.76491 vKnalle Racing
197Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC4CT1 E01:38.1815:09.5391 v
2029Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMC Cooper 99816CT6 F01:38.60315:17.34791 v
2117Jonas SöderbergSWERHK
TungelstaAustin A40 Futura5CT1 E01:37.76515:25.64291 v
2220Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8506CT1 E01:40.47215:32.35391 v
2351Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R817CT6 F01:41.16915:46.87391 v
2418Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura7CT1 E01:39.19316:01.30291 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96CT6 F01:33.62609:41.1386DNFP2 Racing
DNF4Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93BCT1 E01:40.93915:33.6996DNF
DNF26Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 SportCT6 F01:51.72609:18.0373DNF
DNF12Dick GärderSWERHK
KarlstadFord AngliaCT1 E02:11.1511DNF
DNS5Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93BCT1 EDNS
DNS46Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
7Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TCKörde utom tävlan pga felaktig motor.

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.