Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2010
Formel Ford/Formel Vee, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Fredag 2 juli 2010
Tävlingsledare:
Robin Wachman
Heat:
Formel Ford/Formel Vee
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:06.551, Pentti Hildingsson
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
#59 Pentti Hildingsson
Publik:
2400
Tävlingssekreterare:
Camilla Heijel

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
159Pentti HildingssonSWEHyllinge MSLjungbyReynard 89F1, FF/2c J01:06.551 
263Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F2, FF/2c J01:07.591 
353Fredrik FogelbergSWEKarlskoga MFForshagaReynard 85F3, FF/2c J01:07.633 
49Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF854, FF/2c J01:08.893 
555Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF895, FF/2c J01:08.987 
623Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A1, FF/2a H01:09.162 
720Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP212, FF/2a H01:09.617 
860Anton HeldalNORKNA TelemarkLillehammerVan Diemen RF856, FF/2c J01:10.254 
941Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP241, FF/2b I01:10.803 
1089Christer EricssonSWERHKUppsalaHansen Mk IV1, FV/1 C01:11.133 
1185Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee2, FV/1 C01:11.651 
1284Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul3, FV/1 C01:12.014 
1397Lars OhlssonSWEMora MKOrsaAustro Vau4, FV/1 C01:12.165 
1486Nils-Åke GustafssonSWEFalkenbergs MKHalmstadHansen Mk II5, FV/1 C01:12.735 
1551Mats JohanssonSWELinköpings MSÅkersbergaVan Diemen RF877, FF/2c J01:13.139 
1671Stefan PerssonSWERHKHelsingborgRPB1, FV/1 B01:13.143 
1791Patrik ÅströmSWERHKHalmstadGMS III6, FV/1 C01:13.406 
1874Åke JauhiainenSWEVästerås MSVästeråsDolling2, FV/1 B01:14.095 
1968Nikolaj LeedDENHMS - DKGræstedBeach Car3, FV/1 B01:14.201 
2016Ole HolstDENHMS - DKRoedovreCrossle 16F1, FF/1 G01:14.322 
2183John ØhlersDENHMS - DKFredensborgRPB7, FV/1 C01:14.672Team Öhlers
2272Stefan HellströmSWEKalmar SVKKalmarBrabham BT21B1, F3/201:16.399 
2318Eva-Lisa AnderssonSWESVKGVästra FrölundaHawke DL2A2, FF/1 G01:17.236 
2467Lennart MattssonSWEHyllinge MSÅhusRPB4, FV/1 B01:17.465 
2593Niels HviidDENHMS - DKKastrupRPB8, FV/1 C01:17.937 
268Bo PetterssonSWERHKUppsalaKaimann1, FV/2 D01:17.971 
2770Åke PerssonSWERHKKlippanRPB5, FV/1 B01:18.683 
2828Clas MüllerSWERHKSolnaBrabham BT282, F3/201:19.918 
2965Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk56, FV/1 B01:21.75 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT