Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2010
Formel Ford/Formel Vee, Heat 2, 12 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 4 juli 2010
Tävlingsledare:
Robin Wachman
Heat:
Formel Ford/Formel Vee
Längd i km:
24.84 km
Snabbaste varv:
1:05.075, Pentti Hildingsson
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2400
Tävlingssekreterare:
Camilla Heijel

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
163Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F1, FF/2c J01:05.15213:24.36412  
253Fredrik FogelbergSWEKarlskoga MFForshagaReynard 85F2, FF/2c J01:05.91813:32.5651208.201 
39Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF853, FF/2c J01:05.94613:36.7541212.39 
455Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF894, FF/2c J01:06.81513:45.2471220.883 
520Håkan LindevretSWERHKHässelbyRoyale RP211, FF/2a H01:07.01613:46.1121221.748 
672Stefan HellströmSWEKalmar SVKKalmarBrabham BT21B1, F3/201:07.46414:00.9711236.607 
760Anton HeldalNORKNA TelemarkLillehammerVan Diemen RF855, FF/2c J01:08.04814:09.9081245.544 
889Christer EricssonSWERHKUppsalaHansen Mk IV1, FV/1 C01:10.25414:20.4191256.055 
941Hans LundbergSWERHKÅsaRoyale RP241, FF/2b I01:10.17414:21.131256.766 
1097Lars OhlssonSWEMora MKOrsaAustro Vau2, FV/1 C01:10.47114:24.979121:00.615 
1151Mats JohanssonSWELinköpings MSÅkersbergaVan Diemen RF876, FF/2c J01:10.14614:25.27121:00.906 
1284Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul3, FV/1 C01:11.00814:34.4121:10.036 
1383John ØhlersDENHMS - DKFredensborgRPB4, FV/1 C01:11.70813:32.077111vTeam Öhlers
1486Nils-Åke GustafssonSWEFalkenbergs MKHalmstadHansen Mk II5, FV/1 C01:11.61513:32.971111v 
1591Patrik ÅströmSWERHKHalmstadGMS III6, FV/1 C01:11.3313:33.498111v 
1668Nikolaj LeedDENHMS - DKGræstedBeach Car1, FV/1 B01:12.19713:34.036111v 
1716Ole HolstDENHMS - DKRoedovreCrossle 16F1, FF/1 G01:11.45913:34.309111v 
1818Eva-Lisa AnderssonSWESVKGVästra FrölundaHawke DL2A2, FF/1 G01:11.15513:34.352111v 
1971Stefan PerssonSWERHKHelsingborgRPB2, FV/1 B01:12.99613:40.846111v 
2074Åke JauhiainenSWEVästerås MSVästeråsDolling3, FV/1 B01:13.38713:52.835111v 
2165Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk54, FV/1 B01:15.38414:14.308111v 
2270Åke PerssonSWERHKKlippanRPB5, FV/1 B01:15.13714:14.435111v 
2367Lennart MattssonSWEHyllinge MSÅhusRPB6, FV/1 B01:16.37214:25.288111v 
2493Niels HviidDENHMS - DKKastrupRPB7, FV/1 C01:16.4714:27.104111v 
2559Pentti HildingssonSWEHyllinge MSLjungbyReynard 89F7, FF/2c J01:05.07511:08.21510DNF 
2628Clas MüllerSWERHKSolnaBrabham BT282, F3/201:16.76613:27.175102v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF8Bo PetterssonSWERHKUppsalaKaimann, FV/2 D01:15.90310:42.5918 
DNF85Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee, FV/1 C01:10.97807:23.5296 
DNF23Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A, FF/2a H01:11.45503:49.7613 

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT