Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2010
Formula Slicks, Heat 1, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 4 juli 2010
Tävlingsledare:
Robin Wachman
Heat:
Formula Slicks
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:01.473, Lars Clasen
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
Formula 3 74-86
Formula Ford 2000
Racersportvagnar F
Sports 2000
Pole Position:
#2 Lars Clasen
Publik:
2400
Tävlingssekreterare:
Camilla Heijel

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
184Kasper StoltzeDENHMS - DKLyngbyReynard SF841, FF/3b-d01:01.90310:32.51810 
214Ole VejlundDENASK NivåReynard SF872, FF/3b-d01:02.53110:37.0541004.536
376Lennart PihlqvistSWESSKGråboRalt RT33 VW Spiess1, F 3/401:02.07710:38.6811006.163
410John FrederiksenDENHMS - DKGreveFormel Opel Lotus2, F 3/401:01.94910:40.3151007.797
577Joakim BroströmSWERHKGråboRalt RT33 VW Spiess3, F 3/401:01.78910:40.661008.142
62Lars ClasenDENHMS - DKHallarødReynard SF873, FF/3b-d01:01.47310:44.6131012.095
791Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaRalt RT14, F 3/401:02.59210:45.3851012.867
867Roger JohanssonSWESMK UppsalaBjörklingeReynard 883/Tom´s Toyota5, F 3/401:02.78510:48.6361016.118
99Ulrik Steen HansenDENHMS - DKHinnerupReynard SF864, FF/3b-d01:03.01210:50.2281017.71
1080Bruno Hvid NielsenDENHMS - DKGjerlevRalt RT306, F 3/401:03.43310:52.4721019.954
1143Joakim BergmanSWEAnderstorp RCHalmstadTiga SC791, S200001:03.52110:53.2541020.736
1222Niels Jørgen JørgensenDENHMS - DKOdenseReynard SF845, FF/3b-d01:03.75410:54.9421022.424
1341Dagfinn LarsenNORNSKÅrosTiga SC782, S200001:04.56711:08.0251035.507
1444Ulf von HauswolffSWEHyllinge MSVikenTiga SC793, S200001:04.02311:08.6271036.109
158Ib RasmussenDENHMS - DKTisvildelejeFormel Opel Lotus7, F 3/401:05.46411:14.2081041.69
1678Tomas OtterbergSWERHKLillkyrkaVan Diemen RF816, FF/3b-d01:05.8611:19.1411046.623
1736Per Henrik NielsenDENHMS - DKHørsholmReynard SF877, FF/3b-d01:05.19711:21.1651048.647
186Bo BrøndumDENHMS - DKHillerødFormel Opel Lotus8, F 3/401:06.34411:30.5811058.063
1955Mogens Blach ChristensenDENHMS - DKKastrupLola T5904, S200001:08.02110:35.72791v
2087Göran SprinchornSWEHyllinge MSStehagReynard SF848, FF/3b-d01:07.98410:36.50791v
2190Johnny JohanssonSWERHKÄlvsjöTiga SC865, S200001:14.58812:16.74291v
221Tue HodalDENHMS - DKFrederiksbergLotus 23B1, RSF01:15.1312:22.9991v


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarv
081Andreas ÅkebrinkSWEHyllinge MSKyrkhultVan Diemen RF81, FF/3b-d01:03.95912:14.775
DNS3Jenny PeterssonSWEHyllinge MSHöllvikenRalt RT32, F 3/4  


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
62Lars Clasen15 sek tillägg p g a tjuvstart

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT