Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2011
Formula Slicks, Heat 1, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 9 juli 2011
Tävlingsledare:
Robin Wachman
Heat:
Formula Slicks
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:02.298, John Frederiksen
Domare:
Ej angivet
Klass:
Formel Opel Lotus
Formula 2 72-84
Formula 3 71-73
Formula 3 87-90
Formula Ford 2000
Racersportvagnar F
Sports 2000
Pole Position:
#10 John Frederiksen
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Camilla Heijel

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
110John FrederiksenDENHMS - DK
GreveFormel Opel Lotus1, FO1a01:02.29814:38.75410  
267Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeReynard 883 Tom´s Toyota1, F 3/501:03.51314:39.0931000.339 
360Niklas JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpTiga SC811, S200001:03.6314:41.5451002.791 
42Lars ClasenDENHMS - DK
HallarôdReynard SF871, FF/3b-d01:03.65614:41.9141003.16 
514Ole VejlundDENASK
NivåReynard SF872, FF/3b-d01:03.99814:41.9471003.193 
611Leif JørgensenDENHMS - DK
HundestedReynard SF843, FF/3b-d01:04.11914:42.3391003.585 
744Ulf von HauswolffSWEHyllinge MS
VikenTiga SC792, S200001:05.5814:43.0381004.28402-Depån AB
888Tomas OtterbergSWERHK
VästeråsVan Diemen RF814, FF/3b-d01:05.9114:43.7711005.017 
941Dagfinn LarsenNORNSK
ÅrosTiga SC783, S200001:05.83114:45.021006.266 
1059Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpTiga SC814, S200001:05.76914:45.5661006.812 
118Ib RasmussenDENHMS - DK
TisvildelejeFormel Opel Lotus2, FO1a01:06.26914:47.0951008.341Castrol Shop Team Vantage
126Bo BrøndumDENHMS - DK
HillerødFormel Opel Lotus3, FO1a01:05.54714:49.261010.506Castrol Shop Team Vantage
1381Billy ÅkebrinkSWEKristianstads KK
RydVan Diemen RF815, FF/3b-d01:06.614:51.731012.976 
1450Håkan R HolmbergSWEKAK
StockholmLola T4925, S200001:07.31914:52.5341013.78 
157Dan JohanssonSWEKarlskoga MF
NorrköpingFormel Opel Lotus4, FO1a01:07.21614:53.4441014.69 
1621Torgny JohanssonSWEKarlskoga MF
NyköpingMarch 8021, F 2/501:07.3714:54.1451015.391 
174Michael SundinSWEMK Scandia
StockholmTiga SC796, S200001:06.53614:54.6871015.933 
1887Göran SprinchornSWEHyllinge MS
StehagReynard SF846, FF/3b-d01:09.90814:56.231017.476 
1965Jan AnnebjörkSWEBengtsfors MC
ÅrjängTiga SC797, S200001:11.12314:56.561017.806 
201Ole Holst PedersenDENHMS - DK
RødovreBrabham BT411, F 3/301:17.10614:57.5311018.777 
2123Jan-Olov BergqvistSWESVKG
ValldaLotus 23B1, RSF01:19.33814:58.5421019.788 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF43Joakim BergmanSWEAnderstorp RC
HalmstadTiga SC79, S200001:03.79709:08.6456 
DNF64Kåre MinnberghSWERHK
UppsalaTiga SC82, S200001:14.52304:11.93 
DNS22Niels Jørgen JørgensenDENHMS - DK
OdenseReynard SF84, FF/3b-d   
DNF91Johnny JohanssonSWERHK
ÄlvsjöTiga SC86, S2000 01:24.234 
DNF89Cai GotfredSWEMSCC
HöllvikenLola T596, S2000 01:24.514 

Tiderna är producerade av: Race Consulting