Falkenberg Classic Final 2014
Formel Vee, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 13 september 2014
Tävlingsledare:
Patrik Ivarsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
52.88, Olle Green
Domare:
Reine Eriksson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
#80 Olle Green
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
180Olle GreenSWEVästerås MSVästeråsRPB1, FV/1 C52.88Heco Aluminium Trailer AB
289Kent BöeSWEHällefors MKGusselbyVeemax2, FV/1 C52.906 
311Stefan NilssonSWEHyllinge MSTomelillaKaimann3, FV/1 C53.132 
488Per-Åke BeijerstenSWESMK UppsalaUppsalaRPB4, FV/1 C53.153 
597Lars OhlssonSWEMora MKOrsaAustro Vau5, FV/1 C53.187 
684Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul6, FV/1 C53.283 
793Pierre EklundSWERHKUppsalaBMVee7, FV/1 C53.806 
894Stefan PerssonSWERHKHelsingborgKaimann MK48, FV/1 C54.477 
966Anders BertilssonSWERHKÅledRPB1, FV/1 B54.622 
1063Tommy BencsikSWESvedala MKÅhusHallberg Special2, FV/1 B54.808 
1122Henrik MathiassonSWERHKÅledFinnVau9, FV/1 C54.896 
1268Nikolaj LeedDENHMS - DKGræstedBeach Car3, FV/1 B55.023 
1365Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk54, FV/1 B55.451 
1470Åke PerssonSWERHKKlippanRPB5, FV/1 B55.461 
1572Göran LarssonSWENMK RanaTärnabyRPB6, FV/1 B55.564 
1661Christer AbrahamsonSWEJakobsbergs BSFBroBeach Car7, FV/1 B55.633 
1726Martin GyllanderSWERHKDösjebroHansen Mk IV10, FV/1 C56.054 
1876Jerker VinbergSWEHyllinge MSBromöllaDolling8, FV/1 B56.255 
1995Niels HviidDENHMS - DKKastrupRPB11, FV/1 C56.751 
2044Glenn KellerssonSWETomelilla MKSankt OlofKarolin9, FV/1 B59.668 
2191Tommy JohanssonSWERHKTomelillaGMS III12, FV/1 C01:00.021 
2277Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MSMalmöDolling10, FV/1 B01:00.478Åhus Racing Team
2382Åke JauhiainenSWEVästerås MSVästeråsVeemax MkIII13, FV/1 C01:01.294 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS62Rune NilssonSWERHKLerumHallberg-Special, FV/1 B  
DNS74Kjell FrodinSWEKarlskoga MFKöpingDolling, FV/1 B  

Tiderna är producerade av: Raceresults.se

Design by Bloms IT