Falkenberg Classic Final 2014
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 13 september 2014
Tävlingsledare:
Patrik Ivarsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
27.39 km
Snabbaste varv:
59.068, Per Skårner
Domare:
Reine Eriksson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#40 Per Skårner
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
140Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydAustin Cooper 970 S1, CT6 F59.06815:01.53815  
257Mikael MohlinSWEBohus RCKungälvSAAB 96 Sport2, CT6 F59.21915:06.1971504.659 
327Magnus RehbinderSWERHKBrommaMorris Cooper 970 S3, CT6 F59.40715:13.5541512.016 
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4, CT6 F59.4815:13.9671512.429 
554Bruno HelgessonSWERHKHarplingeAustin Cooper 970 S5, CT6 F01:00.59915:23.4061521.868Returbilen i Sverige AB
647Anders UddenfeldtSWERHKBrommaMorris Cooper6, CT6 F01:01.95115:44.431542.892 
755Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S7, CT6 F01:01.86815:46.0751544.537 
834Anders JensenSWEBorås MKBoråsSAAB 96 Sport8, CT6 F01:01.91215:47.6751546.137Knalle Racing
962Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 969, CT6 F01:02.71315:58.7451557.207 
109Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura1, CT1 E01:03.48316:05.269151:03.731 
1128Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport10, CT6 F01:03.44515:08.074141vReturbilen i Sverige AB
1215Claes AggestigSWERHKHaningeAustin A40 Futura2, CT1 E01:03.66515:09.896141v 
1330Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport11, CT6 F01:04.46715:19.703141v 
1436Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport12, CT6 F01:04.74115:23.218141v 
1519Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 963, CT1 E01:05.93715:40.848141vKnalle Racing
168Hans EklundSWEFalkenbergs MKGrästorpSAAB 96 GT 750 Super4, CT1 E01:06.19615:46.582141vKnalle Racing
176Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MSKlippanSAAB 965, CT1 E01:06.17115:49.669141v 
187Sven-Ola StenquistSWESSKSkepplanda Fiat Abarth 850 TC6, CT1 E01:07.20115:09.29132v 
194Anders "Sniffen" JohanssonSWEMSCCBjärredSAAB 93B7, CT1 E01:08.2915:25.438132v 
203Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior8, CT1 E01:09.62815:37.361132vNo Racing Team


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF51Bo SeverinssonSWERHKLöddeköpingeRenault R8, CT6 F01:08.01807:00.9266 
DNF21Patric BjurhovdSWERHKYstadDKW F12 , CT6 F01:02.53905:48.3795Returbilen Sverige AB
DNF43Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 96, CT6 F01:17.95702:46.7532 

Tiderna är producerade av: Raceresults.se

Design by Bloms IT