Anderstorp Sportvagn & GT Car Festival 2013
Modsport, Heat 1, 10 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 17 augusti 2013
Tävlingsledare:
Pär Hydén
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Modsport
Längd i km:
40.25 km
Snabbaste varv:
1:42.409, Kenneth Nilsson
Domare:
Mikael Carlsson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Modsport I
Modsport II
Modsport III
Pole Position:
#33 Kenneth Nilsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Matilda Eriksson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
119Ingvar SandSWESVKGKärnaChevrolet Corvette C41, I01:43.04323:04.77410 
233Kenneth NilssonSWESMK EdaÅmotforsScatto T72, I01:42.40923:04.8261000.052
34Bengt JohanssonSWEKalmar SVKVassmolösaAC Cobra3, I01:43.24323:05.1771000.403
425Peter ErikssonSWEHyllinge MSFlyingePorsche 964 RSR4, I01:43.61423:05.8611001.087
599Johan ArmskoghSWEÖrebro RCÖrebroBMW M3 E921, II01:44.26923:06.7891002.015
67Björn DavidssonSWESHRA MantorpTullingePontiac Trans Am5, I01:44.34723:07.2321002.458
744Leif AnderssonSWEKullings MSVårgårdaToyota Celica GT22, II01:45.60523:11.1911006.417
840Anders EdlundSWEMSCCHöllvikenWestfield SEIW3, II01:45.01923:12.7741008
922Sten JarlSWEHyllinge MSHelsingborgBMW M3 E464, II01:46.94523:14.9831010.209
1055Torkel KristenssonSWEMX-5 RCNorrahammarWestfield Aerorace5, II01:47.45723:15.7461010.972
113Joakim StridSWEAnderstorp RCLimmaredGinetta G20 1, III01:54.09223:29.1581024.384
1273Robert GustafssonSWEÖstgöta SKLinköpingGinetta G27R2, III01:53.91623:29.3671024.593
1383Karl-Johan "Kalle" BerggrenSWEMSCCAnderslövGinetta G20 3, III01:54.1823:29.5761024.802
146Daniel AxelssonSWEÖstgöta SKÅrstaGinetta G20 4, III01:54.27523:32.4271027.653
1599Andreas HalbigSWESVKGV:a FrölundaMazda MX-55, III01:56.30423:36.9961032.222
1662Kent HeijelSWEMX-5 RCKilMazda MX-56, III01:57.20223:38.7111033.937
1772Per OleskogSWESVKGV:a FrölundaMazda MX-57, III02:00.1423:46.2341041.46
1883Bertil ThorssonSWEMSCCGärsnäsMazda MX-58, III02:04.09823:55.1651050.391
1945Krister Andero(Andersson)SWESSKFalköpingPorsche Boxster6, II01:45.12119:31.2488DNF
2048Mattias AnderssonSWEEskilstuna MKEskilstunaPorsche 9687, II01:47.78603:43.6452DNF
2166Kent JohanssonSWEKarlskoga MFKarlskogaBMW Z4 GTR8, II  DNF


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
2048Mattias AnderssonAvåkning
2166Kent JohanssonAvåkning

Tiderna är producerade av: Raceresults.se

Design by Bloms IT