Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2022
Standard-1965 1000cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 2 juli 2022
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:16.86, Hans Beckert
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#181 Hans Beckert
Publik:
5200
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
1181Hans BeckertSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S1, CT6 F01:16.86Riviera Racing
229Jonas E PöldaSWEMSCCBillebergaMorris Cooper 970 S2, CT6 F01:17.567 
365Tobias WijkSWEFalkenbergs MKHalmstadFiat Abarth 1000 TC3, CT6 F01:17.731Team Viktor
467Andreas RönnbergSWEFalkenbergs MKHalmstadAustin Cooper 970 S4, CT6 F01:18.675 
573Roger HåkanssonSWEHyllinge MSMarkarydMorris Cooper 970 S5, CT6 F01:19.907Swift Racing
638Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport6, CT6 F01:20.126XP Racing
768Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper 970 S 7, CT6 F01:20.927 
860Lars JamesonSWEGnesta MKTrosaBMC Cooper 970 S8, CT6 F01:21.275 
943Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 969, CT6 F01:21.302Persson & Partners AB
1063Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport10, CT6 F01:22.154XP Racing
117Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:23.091Team Stenquist
1230Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport11, CT6 F01:23.435 
1326Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport12, CT6 F01:23.458 
146Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 952, CT1 E01:24.749 
1522Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett13, CT6 F01:24.889 
1628Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport14, CT6 F01:26.016 
1772Hanz NorellSWEFryksdalens MKVästra ÄmtervikSAAB 9615, CT6 F01:31.51 
1892Niklas EnanderSWEFalkenbergs MKGöteborgSAAB 923, CT1 E01:32.543XP Racing Team
1945Ulf G AnderssonSWESVKGUddevallaSAAB 96 Sport16, CT6 F01:33.354 
2010Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S4, CT1 E01:39.109 
213Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior5, CT1 E01:40.553 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DQ11Mats HerrlanderSWESHRA MalmöHöllvikenAustin A40 Futura, CT1 E01:30.252Much Too Late Racing Team

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT