Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2022
Standard-1965 1000cc, Heat 2, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 3 juli 2022
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
31.05 km
Snabbaste varv:
1:17.797, Tobias Wijk
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
5200
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
1181Hans BeckertSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S1, CT6 F01:17.9819:47.57915 Riviera Racing
265Tobias WijkSWEFalkenbergs MKHalmstadFiat Abarth 1000 TC2, CT6 F01:17.79719:51.2651503.686Team Viktor
360Lars JamesonSWEGnesta MKTrosaBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:19.81220:28.6791541.1 
438Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport4, CT6 F01:19.77420:34.8771547.298XP Racing
543Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 965, CT6 F01:20.89620:44.4121556.833Persson & Partners AB
673Roger HåkanssonSWEHyllinge MSMarkarydMorris Cooper 970 S6, CT6 F01:19.71920:51.094151:03.515Swift Racing
768Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper 970 S 7, CT6 F01:21.70121:00.956151:13.377 
830Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport8, CT6 F01:22.75621:06.496151:18.917 
963Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport9, CT6 F01:22.53321:07.902151:20.323XP Racing
1022Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett10, CT6 F01:23.32120:02.719141v 
117Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:23.64920:06.057141vTeam Stenquist
1226Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport11, CT6 F01:24.96320:22.836141v 
136Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 952, CT1 E01:25.67620:25.234141v 
1428Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport12, CT6 F01:25.98720:43.779141v 
1567Andreas RönnbergSWEFalkenbergs MKHalmstadAustin Cooper 970 S13, CT6 F01:19.20120:47.417141v 
1611Mats HerrlanderSWESHRA MalmöHöllvikenAustin A40 Futura3, CT1 E01:29.6220:10.628132vMuch Too Late Racing Team
1792Niklas EnanderSWEFalkenbergs MKGöteborgSAAB 924, CT1 E01:31.27720:24.924132vXP Racing Team
1872Hanz NorellSWEFryksdalens MKVästra ÄmtervikSAAB 9614, CT6 F01:32.47620:41.605132v 
193Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior5, CT1 E01:37.4420:29.532123v 
2010Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S6, CT1 E01:39.04520:39.973123v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF29Jonas E PöldaSWEMSCCBillebergaMorris Cooper 970 S, CT6 F 01:54.6951 
DNF45Ulf G AnderssonSWESVKGUddevallaSAAB 96 Sport, CT6 F 02:06.811 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
2010Alf Påhlsson15 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
1567Andreas Rönnberg30 sek. tidstillägg p g a ojuste körning.
673Roger Håkansson15 sek tidstillägg p g a tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT