Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2022
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 12 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Lördag 18 juni 2022
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
28.8 km
Snabbaste varv:
1:24.856, Jan Christians
Domare:
Håkan Junfors
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#44 Jan Christians
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
129Jonas E PöldaSWEMSCCBillebergaMorris Cooper 970 S1, CT6 F01:25.9617:26.45212  
244Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin Cooper 970 S2, CT6 F01:24.85617:27.2971200.845 
353Jan Gunleik KilenNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S 3, CT6 F01:28.73118:00.1031233.651 
438Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport4, CT6 F01:29.28818:04.9181238.466XP Racing
573Fredrik GustafssonSWEHyllinge MSFagerhultMorris Cooper 970 S5, CT6 F01:28.4718:05.1841238.732Swift Racing
655Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S6, CT6 F01:30.94618:25.6481259.196 
743Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 967, CT6 F01:31.14618:34.24121:07.788Persson & Partners AB
860Lars JamesonSWEGnesta MKTrosaBMC Cooper 970 S8, CT6 F01:30.53218:35.399121:08.947 
930Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport9, CT6 F01:31.74818:41.596121:15.144 
107Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:32.24418:47.875121:21.423Team Stenquist
1163Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport10, CT6 F01:32.30318:50.111121:23.659XP-Racing
1236Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport11, CT6 F01:33.09317:32.192111v 
1349Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 Sport12, CT6 F01:33.87517:42.448111v 
1426Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport13, CT6 F01:35.39117:46.57111v 
156Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 952, CT1 E01:35.42917:48.073111v 
1635Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport14, CT6 F01:35.36817:58.264111v 
1724Bernt BringeforsSWEMK SpeedÖsmoSAAB 963, CT1 E01:36.72218:14.005111v 
1813Tobias SvanbergSWEBengtsfors MCFrändeforsAustin A354, CT1 E01:37.63118:15.686111v 
1932Bo JohanssonSWERHKAlingsåsRenault Floride S15, CT6 F01:38.3418:25.683111v 
209Bengt-Åke WendelinSWESMK DalaFalunAustin A40 Futura5, CT1 E01:39.18418:54.158111v 
2112Dick GärderSWERHKKarlstadFord Anglia6, CT1 E01:43.17217:31.856102v 
2272Hanz NorellSWEFryksdalens MKVästra ÄmtervikSAAB 9616, CT6 F01:43.29917:36.844102v 
233Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior7, CT1 E01:46.03218:40.3102v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MKLaholmOpel Kadett, CT6 F 03:32.1152 
DNF18Peter SvenssonSWESSKHällestadAustin A40 Futura, CT1 E 01:58.31 
DNS50Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa, CT6 F   

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT