Kinnekulle Historic Meeting 2022
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 15 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 22 maj 2022
Tävlingsledare:
Linnea Nilsson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
31.095 km
Snabbaste varv:
1:08.111, Hans Beckert
Domare:
Tore Lax
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#181 Hans Beckert
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
1181Hans BeckertSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S1, CT6 F01:08.11117:19.78115 Riviera Racing
229Jonas E PöldaSWEMSCCBillebergaMorris Cooper 970 S2, CT6 F01:08.34717:34.5641514.783 
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3, CT6 F01:08.38717:43.3521523.571 
473Fredrik GustafssonSWEHyllinge MSFagerhultMorris Cooper 970 S4, CT6 F01:09.19417:45.0481525.267Swift Racing
568Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper 970 S 5, CT6 F01:10.87218:10.0471550.266 
67Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:11.88918:14.3511554.57Team Stenquist
736Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport6, CT6 F01:13.04717:25.17141v 
849Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 Sport7, CT6 F01:13.36317:27.208141v 
930Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport8, CT6 F01:13.60817:30.042141v 
1060Lars JamesonSWEGnesta MKTrosaBMC Cooper 970 S9, CT6 F01:12.70517:38.746141v 
116Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 952, CT1 E01:15.03817:49.703141v 
1243Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 9610, CT6 F01:15.05517:53.335141vPersson & Partners AB
1313Tobias SvanbergSWEBengtsfors MCFrändeforsAustin A353, CT1 E01:15.91418:02.594141v 
1418Peter SvenssonSWESSKHällestadAustin A40 Futura4, CT1 E01:16.03418:05.744141v 
1524Bernt BringeforsSWEMK SpeedÖsmoSAAB 965, CT1 E01:17.07618:23.479141v 
161Peter KumlinSWERHKVinönAustin A356, CT1 E01:19.44217:38.785132v 
1766Karl-Erik SpångSWERHKSandaredOpel Kadett11, CT6 F01:19.5817:41.353132v 
1812Dick GärderSWERHKKarlstadFord Anglia7, CT1 E01:19.62417:45.365132v 
1988Björn GreenSWEBorås MKNittaOpel Kadett Coupé12, CT6 F01:20.0117:49.295132v 
2092Niklas EnanderSWEFalkenbergs MKGöteborgSAAB 928, CT1 E01:20.0218:16.193132vXP Racing Team
2172Hanz NorellSWEFryksdalens MKVästra ÄmtervikSAAB 9613, CT6 F01:21.73318:27.283132v 
2226Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport14, CT6 F01:13.20115:03.79412DNF 
233Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior9, CT1 E01:24.1517:56.499123v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF44Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin Cooper 970 S, CT6 F   

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT