Sportvagnsmeeting Kinnekulle 1994
Yokohama Cup, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 21 maj 1994
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:02.43, Georg Bakajev
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
#0 Georg Bakajev
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
10Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW M3 E3001:02.43Köhler Racing AB
236Bo HallmanSWEKolsva MSKolsvaToyota Starlet01:02.7Bildelshuset i Köping AB
33Bengt NilssonSWESSKGöteborgOpel Manta A01:02.81Köhler Racing AB
42Roger EkmanSWESSKGråboOpel Kadett GT/E01:02.99 
524Ronnie HermanssonSWERHKTyresöBMW 318i E30 01:03 
68Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B01:03.58 
77Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk201:03.68Elwa Motors
895Magnus KarlssonSWESSKLidköpingFord Escort01:03.69 
938Mats HildingssonSWEHyllinge MSHamnedaPorsche 92401:03.73 
1051Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel Kadett01:03.85 
1199Anders SvenssonSWESSKSkövdeVolvo 24201:04.02 
1211Roger BörjessonSWEBMK UddevallaUddevallaVolvo Amazon (122S)01:04.08 
1321Klas-Erik ErikssonSWESMK LindeStoråOpel Ascona01:04.1 
1425Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Kadett GSI01:04.29Bildelshuset i Köping AB
1533Johan ErikssonSWERasbo MKAlundaFord Sierra01:04.35 
1610Tony BylundSWEKolsva MSKöpingVolvo 24201:04.45Bildelshuset i Köping AB
1745Jan RunolfSWESSKTäbyOpel Manta01:04.53 
1827Kjell-Ove AnderssonSWEKullings MSVedumVolvo 24201:04.55 
1937Jan WalterSWEÖrebro RCGarphyttanMazda RX701:05.04 
2042Bengt AnderssonSWEKolsva MSKöpingToyota Corolla01:05.21Bildelshuset i Köping AB
2118Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota Starlet01:05.31Bildelshuset i Köping AB
2248Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A01:05.67 
2314Luis VasconcelosSWESSKStockholmVolvo Amazon (122S)01:06.26 
2458Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B01:06.61 
2556Antero OnkamoSWESträngnäs AMSEskilstunaOpel Ascona B01:06.83Team Bildax Västerås AB
2639Hans "Hasse" GrönlundSWESSKGrumsVolvo 14201:06.95 
2746Kenneth ErikssonSWEHagsätra MCBotkyrkaVolvo 24201:07 
2834Tomas KarlssonSWEKils MK BilKarlstadOpel Ascona01:07 
2977Christina LundbergSWESSKUppsalaOpel Kadett01:07.24 
3028Matti SiltanenSWESSKDanderydVolvo 14201:07.43 
3143Michael MälmanSWEÖrebro RCLillkyrkaMazda RX401:08.6 
3213Erik BrisenheimSSKSSKHuddingeFord Taunus01:08.65 
3319Matz OlliSWESVKGVaraAlfa Romeo Alfasud01:10.38REAB Radar Electronics
3472Jan HurtigSWESSKBålstaRenault Dauphine01:10.01OK Racing Team


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
DNS76Astor KarlssonSWEMK TrophyUddevallaVolvo 142  

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT