SSK Kinnekulle 1994
Yokohama Cup, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 30 april 1994
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Yokohama Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:02.99, Ronnie Hermansson
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Yokohama Cup
Pole Position:
#24 Ronnie Hermansson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
124Ronnie HermanssonSWERHKTyresöBMW 318i E30 01:02.99 
22Roger EkmanSWESSKGråboOpel Kadett GT/E01:03.01 
30Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW M3 E3001:03.1Köhler Racing AB
436Bo HallmanSWEKolsva MSKolsvaToyota Starlet01:03.16Bildelshuset i Köping AB
53Bengt NilssonSWESSKGöteborgOpel Manta A01:03.29Köhler Racing AB
651Thomas KarlssonSWEMK KindaKisaOpel Kadett01:03.43 
738Mats HildingssonSWEHyllinge MSHamnedaPorsche 92401:03.59 
811Roger BörjessonSWEBMK UddevallaUddevallaVolvo Amazon (122S)01:03.65 
98Bo JohanssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarOpel Ascona B01:04.02 
1022Kenneth KlassonSWEAnderstorp RCGislavedOpel Ascona01:04.23 
1133Johan ErikssonSWERasbo MKAlundaFord Sierra01:04.27 
1227Kjell-Ove AnderssonSWEKullings MSVedumVolvo 24201:04.36 
137Jörgen AdlénSWESSKJärnaFord Escort Mk201:04.49Elwa Motors
1421Klas-Erik ErikssonSWESMK LindeStoråOpel Ascona01:05 
1510Tony BylundSWEKolsva MSKöpingVolvo 24201:05.06Bildelshuset i Köping AB
1647Ove André PerssonNORNMK Modum & Sigdal KrokstadelvaOpel Kadett GT/E01:05.06 
1725Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingOpel Kadett GSI01:05.18Bildelshuset i Köping AB
1895Magnus KarlssonSWESSKLidköpingFord Escort01:05.25 
1991Staffan OlársSWERasbo MKAlundaOpel Ascona01:05.46 
2018Per RosendahlSWEKolsva MSKöpingToyota Starlet01:05.48Bildelshuset i Köping AB
2148Bengt-Åke AnderssonSWEFjärås MKFjäråsOpel Manta A01:05.56 
2242Bengt AnderssonSWEKolsva MSKöpingToyota Corolla01:05.8Bildelshuset i Köping AB
2369Håkan Karlsson TuvklintSWESMK ÖstgötaNorrköpingToyota Starlet01:06.51 
2423Johan HelgstrandSWESSKStockholmFord Escort Mk101:06.94Elwa Motors
2539Hans "Hasse" GrönlundSWESSKGrumsVolvo 14201:07.18 
2658Kenneth EkströmSWESSKGöteborgOpel Manta B01:07.5 
2777Christina LundbergSWESSKUppsalaOpel Kadett01:08 
2899Anders SvenssonSWESSKSkövdeVolvo 24201:08.17 
2946Kenneth ErikssonSWEHagsätra MCBotkyrkaVolvo 24201:08.31 
3041Kjell JanssonSWEEnköpings MKVängeRenault Clio01:08.41 
3152Lars "Gunnar Christin" LundbergSWEUppsala BKCUppsalaOpel Kadett01:08.58 
3243Michael MälmanSWEÖrebro RCLillkyrkaMazda RX401:09.11 
3334Tomas KarlssonSWEKils MK BilKarlstadOpel Ascona01:10.49 
3431Rolf L DömstedtSWEKolsva MSKöpingVolvo 24201:11.74 
3572Jan HurtigSWESSKBålstaRenault Dauphine01:12.57OK Racing Team
3613Erik BrisenheimSSKSSKHuddingeFord Taunus01:12.73 
3754Hans SvenssonSWESSKHägerstenVW Golf GTI01:14.18 
3815Peter TukiaSWEAnderstorp RCGnosjöBMW 323i E2101:14.9 
3919Matz OlliSWESVKGVaraAlfa Romeo Alfasud Sprint01:17.08REAB Radar Electronics

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT