STCC-Final Mantorp 1999 Grande Finale
HTCC, Startlista

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 29 augusti 1999
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
HTCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Lars Österlind
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
HTCC TC11
HTCC TC12
HTCC TC13
HTCC TC14
HTCC TC15
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
20000
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendts

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassAnmälare
11Bo LindmanSWERHKTyresöSAAB 960, TC11 
15Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport0, TC11 
16Lars KällbergSWESMK HedemoraStora SkedviSAAB 96 Sport0, TC11 
18Yngve GustavssonSWESigtuna RCUpplands VäsbyMorris Cooper S0, TC11 
19Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport0, TC11 
24Sebastian WrethagenSWEMK GutarnaKatthammarsvikBMC Cooper S0, TC11 
26Sven Erik MyhrSWESMK HedemoraStora SkedviRenault R8 Gordini0, TC11 
27Anders WeglinSWEWoxnadalens MKGäddvikSAAB 96 Sport0, TC11 
32Jan-Åke "Jana" AnderssonSWESSKBålstaBMC Cooper S0, TC12Jana Motors
35Gunnar DahlgrenSWEBMC MSCBålstaAustin Cooper S0, TC12Jana Motors
37Picko TrobergSWESSKLidingöRover Cooper S0, TC12Picko Troberg Racing
38Nils HolmerSWERHKStockholmBMC Cooper S0, TC12Keeper Motorsport with Holmer Marketing
39Gerhard CarlsonSWESVKGFrillesåsFord Anglia0, TC12Effektiv Expo AB
41Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper S0, TC12Minolta Team Sweden
42Niklas JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpAustin Cooper S0, TC12Keeper Motorsport with Holmer Marketing
43Hans EdvinssonSWEHässleholms MKKnislingeBMC Cooper S0, TC12Keeper Motorsport with Holmer Marketing
44Bengt BengtzonSWERHKStockholmRover Cooper S0, TC12Picko Troberg Racing
46Tommy BrorssonSWEHyllinge MSÖrkelljungaFord Cortina Lotus0, TC13Brink Towbars
52Christer JohanssonSWEWäxjö MSVäxjöFord Cortina Lotus0, TC13Bilsport & MC Specialförsäkringar
53Mikael GustavssonSWEHyllinge MSGörslövFord Cortina Lotus0, TC13Bilsport & MC Specialförsäkringar
55Tomas HallSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Cortina Lotus0, TC13 
56Bo JohnsonSWEMSK HammarenHallstahammarAlfa Romeo 1600 GTA0, TC13 
58Mats BergelinSWERHKTäbyAlfa Romeo Giulia Super0, TC13Team Regionpartner
59Sören JohanssonSWEKarlskoga MFÖstansjöFord Cortina Lotus0, TC13 
60Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MSFjugestaFord Cortina Lotus0, TC13 
61Thomas ThelinSWEBMK UddevallaSmålandsstenarFord Cortina Lotus0, TC13 
71Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)0, TC14 
72Uno SvenssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo Amazon (122S)0, TC14 
75K-G AlmströmSWERHKHöllvikenBMW 1800 Ti0, TC14 
76Mats AnstrinSWEHyllinge MSFalsterboBMW 1800 Ti0, TC14 
77Mats AnderssonSWEKolsva MSKungsörVolvo Amazon (122S)0, TC14 
80Lars KrokstedtSWESSKStockholmVolvo Amazon (122S)0, TC14 
85Karl-Erik PeterssonSWEAnderstorp RCVäxjöVolvo Amazon (122S)0, TC14 
90Bengt ”Wicke” WinqvistSWEKAKNorrköpingFord Falcon Sprint0, TC15Victory Motorsport Sweden
91Bo A BergströmSWERHKLindesbergFord Mustang0, TC15 
92Richard SchultzSWEMGCCMalmöFord Mustang0, TC15 
93Victor IsraelssonSWERHKJärfällaFord Mustang0, TC15Teregio Team Regionpartner
98Mikael WardSWEMolkoms MKMolkomFord Mustang0, TC15 
99Håkan RicknäsSWEKAKEkeröFord Falcon Sprint0, TC15Teregio Team Regionpartner

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT