STCC Anderstorp 1999
STCC, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 31 juli 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:35.944, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#11 Tommy Rustad
Publik:
15000
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:35.944Elgh Motorsport
210Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST2, STCC01:36.501Elgh Motorsport
32Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S403, STCC01:36.955Volvo S40 Racing Team Sweden
421Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST4, STCC01:36.981KMS-Kristoffersson Motorsport
51Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E365, STCC01:37.068West Coast Racing
69Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S406, STCC01:37.366Volvo S40 Racing Team Sweden
713Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord7, STCC01:37.444Svenska Honda Bilimport AB
812Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST8, STCC01:37.857Mobil 1 Ford Racing
928Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:37.88West Coast Racing
105Mats LindénSWEKAKSundbybergAlfa Romeo 1569, STCC01:37.941Picko Troberg Racing
1117Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus10, STCC01:38.038Chrysler Racing Team Sweden
1222Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:38.176Neste Oil AB
1320Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST11, STCC01:38.217KMS-Kristoffersson Motorsport
1433Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E363, SC01:38.269 
1524Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E364, SC01:38.879Beds AB
166Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra12, STCC01:39.124Opel Motorsport
1731Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST5, SC01:39.593Bohlin Racing
1816Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord13, STCC01:39.664Svenska Honda Bilimport AB
1930Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E366, SC01:39.881West Coast Racing
2027Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E367, SC01:39.899 
2126Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra8, SC01:40.096Nordic Miltronic Motorsport
2235Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST9, SC01:40.326ACE Competition AB
2318Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40614, STCC01:40.348Ross Racing
2432Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E3610, SC01:40.614 
2538Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST11, SC01:42.182Etab Data AB
2625Frank ValleNORNMK TrøgstadSpydebergBMW 320i E3612, SC01:43.711Frank Valle Motorsport


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS23Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS, SC Euroracing
DNS29Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra, SC  

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT