STCC Anderstorp 1999
STCC, Heat 2, 13 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 1 augusti 1999
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
52.325 km
Snabbaste varv:
1:37.581, Tommy Rustad
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
15000
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
111Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST1, STCC01:37.58121:28.23913 Elgh Motorsport
210Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST2, STCC01:38.08221:28.8351300.596Elgh Motorsport
31Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E363, STCC01:38.36621:29.1281300.889West Coast Racing
42Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S404, STCC01:38.47921:34.8081306.569Volvo S40 Racing Team Sweden
513Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord5, STCC01:38.75221:35.6311307.392Svenska Honda Bilimport AB
612Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST6, STCC01:38.95321:36.7651308.526Mobil 1 Ford Racing
79Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S407, STCC01:38.74321:37.7271309.488Volvo S40 Racing Team Sweden
821Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST8, STCC01:38.32921:41.5141313.275KMS-Kristoffersson Motorsport
928Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:39.15921:42.4731314.234West Coast Racing
1020Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST9, STCC01:39.13821:48.1241319.885KMS-Kristoffersson Motorsport
1122Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:39.6121:51.6591323.42Neste Oil AB
125Mats LindénSWEKAKSundbybergAlfa Romeo 15610, STCC01:39.34521:56.681328.441Picko Troberg Racing
1329Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra3, SC01:39.53521:59.7791331.54 
1433Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E364, SC01:39.86222:01.5921333.353 
1524Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E365, SC01:40.07822:06.0171337.778Beds AB
1630Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E366, SC01:40.37722:08.9411340.702West Coast Racing
1718Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40611, STCC01:40.8722:14.9011346.662Ross Racing
1835Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST7, SC01:41.58622:22.021353.781ACE Competition AB
1938Torbjörn HolmstedtSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST8, SC01:44.83423:09.349131:41.11Etab Data AB


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF17Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus, STCC01:39.622 8Chrysler Racing Team Sweden
DNF27Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E36, SC01:40.825 8 
DNF26Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra, SC01:41.619 5Nordic Miltronic Motorsport
DNF31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST, SC01:42.365 5Bohlin Racing
DNF32Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E36, SC01:42.621 5 
DNF16Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord, STCC01:41.701 4Svenska Honda Bilimport AB
DNF23Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS, SC01:40.572 4Euroracing
DNS6Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra, STCC  Opel Motorsport
DNS25Frank ValleNORNMK TrøgstadSpydebergBMW 320i E36, SC  Frank Valle Motorsport

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT