STCC Knutstorp 1999
STCC, Heat 2, 16 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 16 maj 1999
Tävlingsledare:
Thomas Lindsjö
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
33.12 km
Snabbaste varv:
1:01.811, Carl Rosenblad
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
10000
Tävlingssekreterare:
Anders Ekstrand

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
12Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S401, STCC01:01.92916:40.73316 Volvo S40 Racing Team Sweden
221Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST2, STCC01:01.95116:41.541600.807KMS-Kristoffersson Motorsport
310Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST3, STCC01:01.81116:44.5121603.779Elgh Motorsport
420Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST4, STCC01:02.00216:47.2131606.48KMS-Kristoffersson Motorsport
512Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST5, STCC01:02.10816:53.3121612.579Mobil 1 Ford Racing
633Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E361, SC01:02.31216:54.6081613.875 
71Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E366, STCC01:01.83116:58.2021617.469West Coast Racing
822Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:02.40116:58.761618.027Neste Oil AB
911Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST7, STCC01:02.08316:59.2881618.555Elgh Motorsport
109Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S408, STCC01:02.04416:59.4651618.732Volvo S40 Racing Team Sweden
1117Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus9, STCC01:02.48417:01.91621.167Chrysler Racing Team Sweden
126Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra10, STCC01:02.7917:05.431624.697Opel Motorsport
1332Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E363, SC01:02.8717:05.9541625.221 
1428Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E364, SC01:01.95417:07.9751627.242West Coast Racing
1539Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST5, SC01:02.98417:10.5431629.81Nyströms Cement/Leca
1627Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E366, SC01:02.9417:12.4891631.756 
1730Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E367, SC01:02.68117:12.7691632.036West Coast Racing
1829Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra8, SC01:03.18817:13.0541632.321 
1926Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra9, SC01:03.61717:18.7631638.03Nordic Miltronic Motorsport
2016Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord11, STCC01:03.55417:20.8371640.104Svenska Honda Bilimport AB
2135Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST10, SC01:03.30217:21.6651640.932ACE Competition AB
2224Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E3611, SC01:03.20317:32.1731651.44Beds AB
2318Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40612, STCC01:04.20517:33.671652.937Ross Racing


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF15Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 156, STCC01:10.384 2Picko Troberg Racing
DNS13Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord, STCC  Svenska Honda Bilimport AB
DNS23Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS, SC  Euroracing
DNS31Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST, SC  Bohlin Racing

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT