EM Oldtimer Festival Anderstorp 2000
Standard-1965, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Anderstorp Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 3 juni 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:58.176, Tommy Brorsson
Domare:
John Felix
Klass:
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
#63 Tommy Brorsson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lotta Mortensson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
163Tommy BrorssonSWEHyllinge MSÖrkelljungaFord Cortina Lotus1, CT8 F01:58.176Hall Racing
252Christer JohanssonSWEWäxjö MSVäxjöFord Cortina Lotus2, CT8 F01:59.098Bilsport & MC Specialförsäkringar
362Thomas ThelinSWEBMK UddevallaSmålandsstenarFord Cortina Lotus3, CT8 F02:00.337 
488Ola ÅkessonSWERHKLöddeköpingeBMW 1800 Ti1, CT9 F02:00.657 
599Håkan RicknäsSWERHKEkeröFord Falcon Sprint1, CT10 F02:00.674 
655Tomas HallSWEFalkenbergs MKFalkenbergFord Cortina Lotus4, CT8 F02:01.349Hall Racing
742Niklas JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpAustin Cooper S1, CT7 F02:01.858Keeper Motorsport
891Bo A BergströmSWERHKLindesbergFord Mustang2, CT10 F02:01.896Trygg Hansa AB
948Hans SöderholmSWERHKVårbyBMC Cooper S2, CT7 F02:03.156 
1060Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MSFjugestaFord Cortina Lotus5, CT8 F02:03.441 
1168Jonas ModinSWEMS StockholmGrödingeFord Cortina GT6, CT8 F02:04.06 
1247Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaBMC Cooper S3, CT7 F02:04.426 
1369Christer NordlundSWESSKVärmdöFord Cortina Lotus7, CT8 F02:04.524 
1494Tommy JohanssonSWERHKVaxholmFord Falcon Sprint3, CT10 F02:04.545 
1538Nils HolmerSWERHKStockholmAustin Cooper S4, CT7 F02:04.654Keeper Motorsport
1659Sören JohanssonSWEKarlskoga MFÖstansjöFord Cortina Lotus8, CT8 F02:04.841 
17102Tomas GustavssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang4, CT10 F02:05.533 
1849Yngve GustavssonSWESkepptuna MKUpplands VäsbyMorris Cooper S5, CT7 F02:06.042 
1971Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F02:06.831 
2041Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper S6, CT7 F02:07.261Nikon Cameras Sweden
2172Uno SvenssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo Amazon (122S)3, CT9 F02:08.315Skiffertak AB
2235Gunnar DahlgrenSWEBMC MSCBålstaAustin Cooper S7, CT7 F02:09.22 
235Olof "Olle" EkmanSWEStenungsunds MSÖdsmålVolvo PV 5441, CT2-5 E02:10.166 
2440Carl von HeidenstamSWERHKVagnhäradAustin Cooper S8, CT7 F02:10.817 
2528Joakim ElanderSWEKatrineholms MKVallaNSU Prinz 10001, CT6 F02:10.965 
2631Max ViebkeSWEHyllinge MSKlippanAustin Cooper S9, CT7 F02:11.08 
2779Dan JohanssonSWESäffle MCKarlstadVolvo Amazon (122S)4, CT9 F02:11.168 
2896Magnus KarlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang5, CT10 F02:12.219 
2939Gerhard CarlsonSWESVKGFrillesåsFord Anglia10, CT7 F02:13.144 
3081Jan-Ove JohanssonSWEHallsbergs MKHallsbergVolvo Amazon (122S)5, CT9 F02:13.763 
3184Hakon MörnerSWERHKS:t AnnaVolvo Amazon (122S)6, CT9 F02:16.572 
3219Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport2, CT6 F02:20.942 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DNS24Sebastian WrethagenSWESSKStockholmAustin Cooper S, CT7 F SW Race Cars

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT