Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2001
Formel Äldre, Race, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 15 juli 2001
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat:
Formel Äldre
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:14.052, Anders Ericsson
Domare:
Lennart Lindström
Klass:
Formula 3 Midget 46-60
Formula Junior E
Formula Junior F
Förkrigsbilar A-D
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

Extra information:
Tyvärr saknar vi kvallistor.

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
153Anders EricssonSWERHKBälingeLola Mk51, FJ/201:14.05212:40.05710  
37Göran AnderbergSWEHyllinge MSHelsingborgAlfa Dana-JAP1, F3/101:14.4212:49.6981009.641 
249Horst BrüningSWERHKKlippanLola Mk21, FJ/101:17.86413:14.2121034.155 
417Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RCÅkersbergaEffyh2, F3/101:20.5913:51.109101:11.052 
541Lars-Göran SjöbergSWESSKFinspångSwebe Cooper2, FJ/101:21.2813:51.22101:11.163 
624Peter KumlinSWERHKVinönEffyh-JAP3, F3/101:22.65414:01.535101:21.478 
71Allan GöranssonSWEMGCCTrelleborgSwebe Triumph4, F3/101:22.463 91v 
846Bruno RöslerSWERHKBrobyJoker-DKW3, FJ/101:23.947 91v 
92Lars HågemanSWEMSCCTrelleborgSwebe-JAP5, F3/101:22.628 91v 
1018Olle LindeSWERHKRååCooper Mk106, F3/101:23.346 91v 
1133Lars-Göran ItskowitzSWESVKGV:a FrölundaMG Magnette1, A-D01:26.363 91vKeeper Motorsport
1247Carl-Olof ChristianssonSWENora MKNoraBuick2, A-D01:27.711 91v 
1332Roland HaraldssonSWERHKBoråsRiley 9 Brooklands3, A-D01:36.925 82v 
1410Kent PerssonSWERHKHöganäsKiehn Special/JAP7, F3/101:21.508 8DNF 
1540Henrik Itskowitz-GarfvéSWESVKGV:a FrölundaRiley 9 Brooklands4, A-D01:32.486 7DNFAuto Collection Racing Team


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF3Per HågemanSWEKAK/S MalmöCooper-Norton Mk12, F3/101:22.676 6 
DNF43Martin Borch-ChristensenDENHMS - DKSandvedCooper T52, FJ/101:23.009 4 
DNF4Carl-Axel KlarbergSWEHyllinge MSBrösarpAlfa Dana-JAP, F3/1   
DNS15Håkan SandbergSWEÅmåls MKÅmålRJ 500 MkII Viking, F3/1   
DNF31Carl-Olof BergströmSWEHyllinge MSYstadSpecial FN, F3/1   
DNS34Svend AlgrenDENHMS - DKHelsingørMG Magnette, A-D   
DNF35Magnus NeergaardSWEMSCCMalmöRiley 9 Brooklands, A-D01:40.224  
DNS51Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövLotus 18, F3/1   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
37Göran Anderberg30 sek tidstillägg.

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT