SSK & SPVM Karlskoga 2020
SSK Klass 2 + VolvoCupen, Heat 1, 13 varv

Serie:
SSK-Serien
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Söndag 9 augusti 2020
Tävlingsledare:
Linnea Nilsson
Heat:
SSK Klass 2 + VolvoCupen
Längd i km:
31.2 km
Snabbaste varv:
1:16.372, Roger Ekman
Domare:
Tore Lax
Klass:
SSK Klass 2
VolvoCupen
Pole Position:
#15 Roger Ekman
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
16Malin Hellman (Johansson)SWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW M3 E361, Kl201:16.38417:25.09513  
215Roger EkmanSWESSKGråboHonda CRX2, Kl201:16.37217:25.5271300.432 
38Svante LundkvistSWEBohus RCSkepplandaBMW M3 E463, Kl201:16.83317:31.6171306.522 
444Hans FridénSWEAnderstorp RCAnderstorpBMW 320i E364, Kl201:16.89917:42.5581317.463 
55Ingvar NilssonSWEHällefors MKHälleforsOpel Kadett5, Kl201:18.42917:49.3321324.237 
6120Jacob JonssonSWELinköpings MSÅtvidabergVolvo 2426, Kl201:18.53217:50.8681325.773OKM Konsult
795Håkan MalmborgSWEKarlskoga MFBålstaVolvo 8501, VC01:19.41817:57.1041332.009 
881Michael HaflidasonSWEBohus RCSkepplandaVolvo 8502, VC01:19.33817:58.5561333.461 
933Julia EliassonSWEBohus RCKarebyVolvo 8503, VC01:20.17318:05.5721340.477JK- Motorsport
10285Sanna AndréassonSWEBohus RCGråboVolvo 8504, VC01:20.05718:09.8481344.753MPRE Motorsport
1194Felix NorénSWESSKHolsljungaVolvo 8505, VC01:21.23318:22.0091356.914 
1223Johan KarlenSWESSKUddevallaVolvo S406, VC01:21.81518:24.7011359.606 
13177Roger RisbergSWETeam 13GöteborgVolvo S407, VC01:21.95818:30.81131:05.715 
1425Michael JohanssonSWESSKUddevallaVolvo S408, VC01:28.59118:36.582121v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF17Kevin RikardsenSWEKolsva MSKöpingVolvo S60, VC01:45.36107:42.6073 
DNS12Mikael LevanderSWESSKStenstorpOpel Kadett, Kl2   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF17Kevin RikardsenElproblem

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT