Falkenberg Classic Final 2019
Formel Vee, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 21 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
53.186, Johan Lund
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
#84 Johan Lund
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
184Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul1, FV/1 C53.186 
275Anders BertilssonSWERHKÅledDolling1, FV/1 B53.576 
322Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpFinnVau2, FV/1 C53.698 
453Pontus BencsikSWESvedala MKÅsljungaScalex3, FV/1 C54.372Team Holy Motors
587Christian SörensenSWESVKGEdBMVee4, FV/1 C54.521 
658Magnus RugsveenSWEMSCCTomelillaBROKE2, FV/1 B54.645 
791Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MKSmedstorpGMS III5, FV/1 C54.681 
892Claudio MenchiniSWEKarlskoga MFKarlstadVeemax6, FV/1 C54.843 
961Jan LindqvistSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsBeach Car3, FV/1 B55.177 
1026Erik JonssonSWEHamrånge MKOckelboHansen Mk IV7, FV/1 C55.367 
1124Thomas LundströmSWESkellefteå MSBurträskRPB 4, FV/1 B56.023Team RPB
1276Jerker VinbergSWEHyllinge MSBromöllaDolling5, FV/1 B56.165 
1312Tommy JohanssonSWERHKTomelillaKaimann8, FV/1 C56.716 
1477Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MSMalmöDolling6, FV/1 B56.794Åhus Racing Team
1585Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee9, FV/1 C57.334 
1663Nicklas BencsikSWESvedala MKÅsljungaHallberg Special7, FV/1 B57.73Team Holy Motors
1771Anders TjärnlundSWESVKGSäröRPB8, FV/1 B58.227 
1865Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk59, FV/1 B58.341 
1970Göran TjärnlundSWESVKGSexdregaRPB10, FV/1 B58.436 
2011Paulina NilssonSWEHyllinge MSTomelillaKaimann10, FV/1 C58.888 
2144Suzanne QvistSWETomelilla MKSankt OlofKarolin11, FV/1 B59.244 
2269Glenn KellerssonSWETomelilla MKSankt OlofBeach Car12, FV/1 B59.491 
2383Nettan OliwSWERHKStockholmGMS III11, FV/1 C01:01.093Team Oliw
2460Bo PetterssonSWERHKUppsalaRPB13, FV/1 B01:06.649 

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT