Falkenberg Classic Final 2019
Formel Vee, Heat 2, 18 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 22 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
32.868 km
Snabbaste varv:
53.426, Johan Lund
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
184Johan LundSWEVästerås MSVästeråsMotul1, FV/1 C53.42616:18.93818  
261Jan LindqvistSWEMSK KvarnvingarnaVästeråsBeach Car1, FV/1 B53.79116:24.3721805.434 
322Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RCAnderstorpFinnVau2, FV/1 C53.49516:25.6291806.691 
492Claudio MenchiniSWEKarlskoga MFKarlstadVeemax3, FV/1 C54.14516:33.0521814.114 
526Erik JonssonSWEHamrånge MKOckelboHansen Mk IV4, FV/1 C55.36916:59.0261840.088 
676Jerker VinbergSWEHyllinge MSBromöllaDolling2, FV/1 B55.38117:07.8291848.891 
724Thomas LundströmSWESkellefteå MSBurträskRPB 3, FV/1 B55.1217:13.5021854.564Team RPB
885Axel G MadsenSWEGränna MKGrännaBMVee5, FV/1 C55.67817:25.042181:06.104 
958Magnus RugsveenSWEMSCCTomelillaBROKE4, FV/1 B54.72616:33.164171v 
1065Ronny Bogen-JensenNORKNA HaldenHaldenBeach Car Mk55, FV/1 B57.0516:34.072171v 
1187Christian SörensenSWESVKGEdBMVee6, FV/1 C54.17216:36.678171v 
1244Suzanne QvistSWETomelilla MKSankt OlofKarolin6, FV/1 B57.71316:44.907171v 
1311Paulina NilssonSWEHyllinge MSTomelillaKaimann7, FV/1 C57.87716:49.085171v 
1470Göran TjärnlundSWESVKGSexdregaRPB7, FV/1 B57.66616:49.261171v 
1563Nicklas BencsikSWESvedala MKÅsljungaHallberg Special8, FV/1 B57.04316:49.453171vTeam Holy Motors
1669Glenn KellerssonSWETomelilla MKSankt OlofBeach Car9, FV/1 B59.616:22.977162v 
1783Nettan OliwSWERHKStockholmGMS III8, FV/1 C01:00.31216:58.384162vTeam Oliw
1875Anders BertilssonSWERHKÅledDolling10, FV/1 B53.46613:45.58215DNF 
1971Anders TjärnlundSWESVKGSäröRPB11, FV/1 B01:00.06816:31.273153v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DQ77Louis Banka JohnsonSWEHyllinge MSMalmöDolling, FV/1 B55.58717:08.19418Åhus Racing Team
DQ53Pontus BencsikSWESvedala MKÅsljungaScalex, FV/1 C53.92216:34.72118Team Holy Motors
DNF12Tommy JohanssonSWERHKTomelillaKaimann, FV/1 C55.23811:21.21712 
DNF60Bo PetterssonSWERHKUppsalaRPB, FV/1 B 02:46.0452 
DNF91Richard ”Lillen” PerssonSWETomelilla MKSmedstorpGMS III, FV/1 C 03:00.4641 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DQ53Pontus BencsikDiskad efter den tekniska efterkontrollen.
DQ77Louis Banka JohnsonDiskad efter den tekniska efterkontrollen.
1187Christian Sörensen15 sekunders tillägg pga tjuvstart.

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT