Falkenberg Classic Final 2019
Roadsport C, Heat 2, 19 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 22 september 2019
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Roadsport C
Längd i km:
34.694 km
Snabbaste varv:
51.233, Christoffer Waern
Domare:
Börje Blomén
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Roadsport C
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
190Christoffer WaernSWESVKGFrillesåsMazda MX-551.23316:31.66519  
289Erik BlixtSWEMX-5 RCKumlaMazda MX-551.8616:42.6091910.944 
385Lars OlssonSWEToarps MKMålsrydMazda MX-552.13416:50.3951918.73Borås Gentlemen Racing Team
496Oskar JakobssonSWEMSCCBlentarpMazda MX-551.75416:54.1661922.501Askan Racing
547Janne MurvikSWESVKGPartilleMazda MX-552.37816:56.2471924.582 
675Petter SångbergSWEMX-5 RCBoråsMazda MX-552.62117:09.4741937.809Borås Gentlemen Racing Team
748Tommy FinellSWEMX-5 RCTäbyMazda MX-553.29517:09.7281938.063 
864Marcus LarssonSWEGöteborgs MFKungälvMazda MX-553.05317:10.3241938.659 
967Hans DrangelSWEMSCCStockholmMazda MX-553.10817:10.5881938.923 
1072Fredrik NordlanderSWEMSCCVejbystrandMazda MX-552.85317:11.6161939.951Vejby Racing
1195Niclas LarssonSWEMX-5 RCArbogaMazda MX-552.07717:26.3621954.697Boga Racingteam
1282Anders TräffSWEMX-5 RCEnköpingMazda MX-552.19617:29.0221957.357 
1370Daniel NymanSWEToarps MKBoråsMazda MX-553.98516:35.205181vBorås Gentlemen Racing Team
1442David MalmbergSWEMX-5 RCÅkarpMazda MX-554.15116:36.491181v 
1574Roger AnderssonSWEMX-5 RCÖrsundsbroMazda MX-553.46816:37.747181v 
1676Andreas EckemarkSWEMX-5 RCVästeråsMazda MX-554.05816:41.729181v 
1758Per FosseliusSWEKarlskrona MRKLyckebyMazda MX-554.1816:43.487181v 
1865Ulf WärnbergSWESVKGNossebroMazda MX-553.90316:44.363181v 
1980Björn NiklassonSWEKungsbacka MASätilaMazda MX-553.85316:44.765181v 
2044Lars "Lasse" JohanssonSWEMX-5 RCGävleMazda MX-553.97716:51.449181v 
2194Lennart KrügerSWEFalkenbergs MKHåltaMazda MX-553.64216:52.172181vTeam Hybris
2246Benny SvenssonSWEMK BrinkarnaRödebyMazda MX-554.63116:59.851181v 
2355Lars HultmanSWEMX-5 RCÖsterskärMazda MX-554.91817:00.988181v 
2499Torbjörn "Tobbe" OlssonSWEMSCCMalmöMazda MX-555.16317:19.871181v 
2552Inge JohnsonSWESSKNossebroMazda MX-554.39815:53.18217DNF 
2684Nils-Erik PerssonSWEHässleholms MKHässleholmMazda MX-555.96616:36.218172v 
2788Kari HautakangasSWEMX-5 RCFagerstaMazda MX-556.62416:50.345172v 
2849Ulf G AnderssonSWESVKGUddevallaMazda MX-559.56117:13.159163v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF83Bertil ThorssonSWEMSCCGärsnäsMazda MX-501:01.86608:46.0888Västgård Racingtem
DNF57Anders StombergSWEMX-5 RCHökerumMazda MX-555.23903:06.9613 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1282Anders Träff20 Sekunders tidstillägg.
496Oskar Jakobsson8 Sekunders tidstillägg.

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT