Mantorp Classic Festival 2019
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 13 varv

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Söndag 25 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
40.378 km
Snabbaste varv:
1:28.485, Henry Sandblom
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
164Oscar ThimSWEKatrineholms MK
ÅsbroVan Diemen RF861, FF/2c J01:28.56719:39.67813 Thimbros Racing Team
255Henry SandblomSWERHK
StockholmVan Diemen RF892, FF/2c J01:28.48519:40.2731300.595Örby Gummi
369Dan LindblomSWEKarlskoga MF
FjugestaReynard 88F3, FF/2c J 19:43.4321303.754 
450Nicklas NilssonSWERHK
SigtunaReynard 88F4, FF/2c J01:29.95419:51.331311.652 
565Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHK
GrimslövVan Diemen RF875, FF/2c J01:29.78719:52.0411312.363S Wood
646Anders ÖbergSWEKarlskoga MF
DegerforsImage FF41, FF/2b I01:30.14919:58.4821318.804 
716Henrik HanssonSWEMSCC
GråboLotus 611, FF/1 G01:30.18419:58.8941319.216 
823Björn OtterbergSWERHK
SkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/1 G01:32.26120:42.809131:03.131 
910Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsRSM TASCO HT1, FV/2 D01:33.74821:05.285131:25.607 
1029Björn JohanssonSWENybro AC
MåleråsTiga FF772, FF/2b I01:34.42521:05.759131:26.081 
1180Bert LundgrenSWERHK
NorsborgVan Diemen RF876, FF/2c J01:34.2921:16.28131:36.602 
122Christer SkabySWERHK
HörbyVeemax2, FV/2 D01:36.34120:12.611121v 
1351Jørn BoldingDENHMS - DK
GentofteLotus 513, FF/1 G01:41.00721:11.672121v 
1463John ThimSWEKatrineholms MK
EskilstunaVan Diemen RF867, FF/2c J01:32.18217:22.1311DNFThimbros Racing Team
1570Tom RotsmanSWERHK
ÖsterskärTecno 681, F3/201:48.22221:16.593112v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
013Morten PedersenNORHistorisk Racing Norge
HvasserMerlyn Mk24, FF/2a H02:01.09320:04.6649 
DNF74Clas-Göran PettersonSWEAnderstorp RC
ÅkersbergaFocus Mk4, F3/201:36.19415:02.7779Pettersson och Söner
DNF3Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaVeemax MkVIII, FV/2 D01:36.10705:02.9133 
DNF5Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeHansen Mk V, FV/2 D01:32.6208:07.8483 
DNF68Leif ThimSWERHK
FlenReynard 84F, FF/2c J01:32.64203:14.6622Thimbros Racing Team
DNS15Keld TopholmDENHMS - DK
GentofteAlexis Mk15, FF/1 G   
DNS26Håkan BengtssonSWERHK
FarstaRoyale RP21, FF/2a H   
DNS48Gunnar GustafssonSWEFalkenbergs MK
FlodaVan Diemen RF85, FF/2c J   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF68Leif ThimAvåkning

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB