Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2019
Formel Ford 1600cc, Heat 2, 20 varv

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Söndag 16 juni 2019
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
48 km
Snabbaste varv:
1:13.392, Oscar Thim
Domare:
Reine Eriksson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
164Oscar ThimSWEKatrineholms MKHallsbergVan Diemen RF861, FF/2c J01:13.39224:48.21120 Thimbros Racing Team
269Dan LindblomSWEKarlskoga MFFjugestaReynard 88F2, FF/2c J 25:19.2552031.044 
323Björn OtterbergSWERHKSkillingarydMerlyn Mk20A1, FF/1 G01:15.0525:43.3672055.156 
45Roger JohanssonSWESMK UppsalaBjörklingeHansen Mk V1, FV/2 D01:16.62225:18.478191v 
529Björn JohanssonSWENybro ACMåleråsTiga FF771, FF/2b I01:18.59625:34.96191v 
626Håkan BengtssonSWERHKFarstaRoyale RP211, FF/2a H01:14.67125:43.829191v 
780Bert LundgrenSWERHKNorsborgVan Diemen RF873, FF/2c J01:19.13425:58.191191v 
813Morten PedersenNORNMK AndebuHvasserMerlyn Mk242, FF/2a H01:19.54325:58.475191v 
946Anders ÖbergSWEKarlskoga MFDegerforsImage FF42, FF/2b I01:15.66421:57.01117DNF 
1070Tom RotsmanSWERHKÖsterskärTecno 681, F3/201:27.34525:56.802173v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF63John ThimSWEKatrineholms MKEskilstunaVan Diemen RF86, FF/2c J01:13.93314:04.57411Thimbros Racing Team
DNF55Henry SandblomSWERHKStockholmVan Diemen RF89, FF/2c J01:14.74807:49.5616Örby Gummi Racing
DNS2Jan-Christer SkabySWERHKHörbyVeemax, FV/2 D   
DNF3Hans HillebrinkSWEKAKSigtunaVeemax MkVIII, FV/2 D   
DNF6Reine BergströmSWEHällefors MKHälleforsHansen Mk VI, FV/2 D   
DNS10Johan LundSWEVästerås MSVästeråsRSM TASCO HT, FV/2 D   
DNS50Nicklas NilssonSWERHKSigtunaReynard 88F, FF/2c J   
DNS65Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövVan Diemen RF87, FF/2c J   

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT