Västkustloppet Falkenberg 1985
Blaupunkt Special Saloon Cup, Race, 25 varv

Serie:
Ingen serie
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 7 juli 1985
Tävlingsledare:
Rolf Ahlbäck
Heat:
Blaupunkt Special Saloon Cup
Längd i km:
49.625 km
Snabbaste varv:
42.499, Thomas Gunnarsson
Domare:
Alf Nordin
Klass:
Blaupunkt Special Saloon Cup
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Jan Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
125Peter SandénSWESVKG
ValldaChevrolet Camaro 22:41.02825 M-Sport/Misab
233Thomas GunnarssonSWEAnderstorp RC
VaggerydChevrolet Camaro42.49922:42.8622501.834 
326Christer SimonsenSWESSK
PartilleBMW 320 E21 Turbo 22:56.6862515.658Team CMS Racing
436Börje SkinnarSWESSK
StockholmPorsche 935 23:00.7322519.704 
548Inge JohnsonSWESVKG
AskimFord Capri 23:09.9832528.955 
641Onni KreiviSWESVKG
GråboFord Capri  241v 
727Harri HedenstamFINBufak
 Chevrolet Camaro  241v 
845Leif PedersenDENAarhus MK
ÅbyhøjVW Scirocco Spies Special  241v 
922Kai Olavi SarlinFINFHRA
 Chevrolet Camaro  241v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF7Robert LappalainenFINLahden UA
LahdenChevrolet Camaro  22 
DNF16Olli VirtanenFINTampere UA
TammerforsChevrolet Camaro  21 
DNF35Jouko KallioFINTurun UA
ÅboChevrolet Camaro  21OY Unicar AB
DNF46Curt LinussonSWESHRA Göteborg
LidköpingVolvo Amazon (122S)  20 
DNF37Ingvar SandSWESVKG
KärnaChevrolet Corvette C3  17 
DNF34Lars MalmrosSWEHyllinge MS
MalmöAMC AMX Spirit  11 
DNF39Kaj HildingSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarChevrolet Corvette C3  3 
DNF2Helge SnabbFINVasa Sportbilister
 Opel Manta B  2KÅ Trading OY
DNF42Kari MäkinenSWESVKG
GöteborgOpel Manta A  1 
DNF43Johannes GraversenDENAarhus AS
TrigeFiat X1/9 Turbo  1 
DNF1Nils-Gustav WiikFINJakobstads MK
JakobstadBMW 320 E21 Turbo   
DNF5Pekka KorkeakoskiFINVaToSUA
 Ford Escort Turbo   
DNF19Bertil "Bebben" EngströmSWEBotkyrka MK
SödertäljeOpel Commodore   
DNF29Sakari "Saku" VierimaaFINTap UA
 BMW 320i  Suppasen Auto KY
DNF44Ola JunelövSWEAnderstorp RC
VaggerydFord Cortina Lotus   
DNF47Håkan StrandnerSWESVKG
AskimAlfa Romeo GTV 6  Auto Alfa Racing
DNF49Hans Christian JürgensenGEREMSA Esbjerg
FlensbergBMW M1  Team Jürgensen


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF1Nils-Gustav WiikUtgick på första varvet.
DNF5Pekka KorkeakoskiUtgick på första varvet.
DNF19Bertil "Bebben" EngströmUtgick på första varvet.
DNF29Sakari "Saku" VierimaaUtgick på första varvet.
DNF44Ola JunelövUtgick på första varvet.
DNF47Håkan StrandnerUtgick på första varvet.
DNF49Hans Christian JürgensenUtgick på första varvet.