SSK Raceweek Kinnekulle 1985
Pirelli Cup, Startlista

Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 28 juli 1985
Tävlingsledare:
Reine Eriksson
Heat:
Pirelli Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Kent Heijel
Klass:
Pirelli Cup
SSK Klass 1
SSK Rally
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Anneli Söderholmen

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassAnmälare
1Sven "Massen" ForslundSWEHyllinge MS
MalmöOpel Manta0, PCÅBE´s Mekaniska
2Jaan TolliSWEHyllinge MS
GantoftaOpel Ascona B0, PC 
3Karl-Erik ErikssonSWEKarlskoga MK
SäffleVolvo Amazon (122S)0, PC 
4Bengt PetterssonSWEKarlskoga MK
ÖrebroVolvo 242 Turbo0, PC 
6Bo JohanssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarVolvo 1420, PC 
8Per-Arne SørstrømNORKNA Oslo
OsloFord Cortina Lotus0, PC 
9Agne CarlssonSWEFalkenbergs MK
UllaredOpel Kadett GT/E0, PC 
11Åke CarlssonSWENorrköpings MK
SkärblackaVolvo 1420, PC 
12Börje SkoogSWEBorlänge MK
BorlängeVolvo 242 Turbo0, PC 
14Ture TiholtSWESSK
VästerhaningeOpel Ascona0, PCKabo Plasticindustri
15Lars CarlssonSWESSK
KinnaVolvo 1420, PC 
16Roland LindkvistSWEHaninge MK
HandenVolvo Amazon (122S)0, PCKabo Plasticindustri
22Stig Göran AsärdiusSWEVänersborgs MK
VänersborgVolvo 242 Turbo0, PC 
29Gunnar DandenellSWEVolvo IF
PartilleVolvo 242 Turbo0, PC 
31Göran LindkvistSWESSK
StockholmFord Escort0, PC 
41Bo ErikssonSWEFilms MK
SkyttorpFord Escort Mk20, Ry 
42Jan EdlundSWETidaholms MK
TidaholmVolvo 1420, Ry 
43Sture NilssonSWEVänersborgs MK
FärgelandaFord Escort0, Ry 
44Roger EkmanSWEMK Vättle
GråboVolvo 1420, Ry 
46Per LöfqvistSWEKinds MK
SkeneVolvo 1420, RyTeam Köhlers Racing
47Mats KarlssonSWESäffle MC
SäffleOpel Ascona0, Ry 
48Folke KarlssonSWESäffle MC
SäfleVolvo 1420, Ry 
49Björn ÅnvedhSWESkara MK
GrästorpOpel Ascona0, Ry 
51Hans AvelinSWEVästerås MS
MöklintaOpel Ascona0, Ry 
52Håkan HuggareSWESMK Köping
KöpingFord Escort0, RyTeam Såg & Motor
53Hans-Åke AnderssonSWELaxå MK
LaxåVolvo 2420, Ry 
54Susanne AnderssonSWESSK
JönköpingVolvo 1420, Ry 
56Lars AbrahamssonSWEStenungsunds MS
LjungskileSAAB 960, Ry 
57Peter LundgrenSWETidaholms MK
TidaholmBMW 20020, Ry 
58Hans LindbladSWEHalmstads AK
HalmstadVW Golf0, Ry 
59Ulf RosendahlSWERasbo MK
StorvretaFord Escort0, Ry 
72Tomas BoströmSWETidaholms MK
TidaholmBMC Mini 10000, Kl1 
73Roger AntonsenLikenäs MK
HagforsBMC Cooper0, Kl1 
74Åke BengtssonSWEHyllinge MS
MalmöFiat 124 Coupé0, Kl1ÅBE´s Mekaniska
78Curt LinussonSWESHRA Göteborg
LidköpingVolvo Amazon (122S)0, Kl1 
81Morgan "Molle" RobertssonSWEMK Trophy
UddevallaVolvo Amazon (122S)0, Kl1 
82Stellan AhlbergSWEAlingsås MK
GöteborgVolvo 1420, Kl1 
92Lennart JanssonSWEMK Orion
HallstavikBMC Cooper0, Kl1 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb