Falkenberg Classic Final 2018
Standard-65 1000cc, Heat 1, 15 varv

Serie:
RHK
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Lördag 15 september 2018
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat:
Standard-65 1000cc
Längd i km:
27.6 km
Snabbaste varv:
59.199, Reinhold Daubner
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#50 Reinhold Daubner
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
152Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S1, CT6 F59.43916:54.32315  
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2, CT6 F59.19916:54.8111500.488 
354Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S3, CT6 F01:00.63317:12.8361518.513 
453Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 4, CT6 F01:00.62817:13.3631519.04 
543Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 965, CT6 F01:02.59317:34.9381540.615Persson & Partners AB
628Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport6, CT6 F01:03.03917:40.4271546.104 
755Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S7, CT6 F01:03.08617:40.7561546.433 
826Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8, CT6 F01:03.53217:42.0411547.718 
961Pertti Kurki-SuonioFINAhveniston AU
HämeelinnaSAAB 96 Monte Carlo9, CT6 F01:03.29317:42.6061548.283 
1030Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport10, CT6 F01:0317:46.7271552.404 
1162Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9611, CT6 F01:01.43917:48.261553.937 
1251Tore LyseboNORHistorisk Racing Norge
SandefjordFiat Abarth 100012, CT6 F01:03.34317:50.5251556.202 
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport13, CT6 F01:03.40717:51.5961557.273 
149Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1, CT1 E01:04.65817:55.117151:00.794 
1549Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport14, CT6 F01:04.95717:00.835141vKnalle Racing
161Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A352, CT1 E01:05.25617:01.982141v 
1713Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A353, CT1 E01:05.86617:12.291141vSwan Hill Racing
186Mats BerglindSWEKarlskoga MF
VintrosaSAAB 964, CT1 E01:08.0917:27.542141vTeam Rost & Rök
1915Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 965, CT1 E01:07.56217:38.869141v 
204Per HågemanSWERHK
MalmöSAAB 93B6, CT1 E01:11.99917:08.746132vNo Racing Team
2131Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9615, CT6 F01:11.73217:30.492132v 
227Gustaf StenquistSWERHK
Halmstad Fiat Abarth 850 TC7, CT1 E01:03.38412:43.26210DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS46Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC, CT6 F   
DNS60Tobias StåhlbergSWEKAK
StockholmBMC Cooper 970 S, CT6 F  IPM Racing


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1713Tobias SvanbergHar ingen transponder, manuell tidtagning.

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB