Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2018
Standard-65 1000cc, Heat 2, 11 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 8 juli 2018
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat:
Standard-65 1000cc
Längd i km:
22.77 km
Snabbaste varv:
1:16.778, Per Skårner
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
4160
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:16.77814:18.44511  
260Mattias StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S2, CT6 F01:17.63214:24.171105.725IPM Racing
352Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S3, CT6 F01:17.48214:34.6091116.164 
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4, CT6 F01:18.04714:35.051116.605 
553Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 5, CT6 F01:19.95214:58.8611140.416 
668Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S6, CT6 F01:20.59615:02.5961144.151 
743Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 967, CT6 F01:21.96815:19.729111:01.284Persson & Partners AB
830Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport8, CT6 F01:23.24315:30.538111:12.093 
928Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport9, CT6 F01:22.92415:31.583111:13.138 
1062Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9610, CT6 F01:21.99615:37.148111:18.703 
1163Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport11, CT6 F01:23.4515:42.138111:23.693Raspberry Hills RC
129Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1, CT1 E01:24.25414:26.285101v 
1349Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport12, CT6 F01:24.7714:28.2101vKnalle Racing
147Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC2, CT1 E01:24.99914:35.05101v 
1515Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 963, CT1 E01:28.14315:00.536101v 
1613Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A354, CT1 E01:27.95415:02.014101vSwan Hill Racing
175Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B5, CT1 E01:29.24715:19.181101v 
1810Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S6, CT1 E01:33.20414:32.50992v 
193Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior7, CT1 E01:33.414:34.1692vNo Racing Team
2031Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9613, CT6 F01:30.32114:36.90392v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF6Mats BerglindSWEKarlskoga MF
VintrosaSAAB 96, CT1 E01:25.58505:54.6374Rost o Rök Racingteam
DNS25Flemming HansenDENHMS - DK
LyngeHillmann Imp, CT6 F   
DNS36Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport, CT6 F   
DNS55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S, CT6 F   

Tiderna är producerade av: Race Consulting