Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2018
Formel Vee, Heat 2, 13 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Söndag 17 juni 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Formel Vee
Längd i km:
31.2 km
Snabbaste varv:
1:30.741, Thomas Marklund
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Vee 65-68 B
Formel Vee 69-71 C
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
180Thomas MarklundSWEMK Kopparberg
LindesbergRPB1, FV/1 C01:30.74119:59.51713  
222Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpFinnVau2, FV/1 C01:31.86420:18.7891319.272 
384Johan LundSWEVästerås MS
VästeråsMotul3, FV/1 C01:32.00920:26.2131326.696 
492Claudio MenchiniSWEKarlskoga MF
KarlstadVeemax4, FV/1 C01:31.82220:30.5051330.988 
572Christer OliwSWERHK
DvärsättRPB1, FV/1 B01:32.17920:31.3671331.85 
611Melwin NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaKaimann5, FV/1 C01:34.15120:57.6321358.115 
712Stefan NilssonSWERHK
TomelillaKaimann6, FV/1 C01:34.59220:57.7221358.205 
875Anders BertilssonSWERHK
ÅledDolling2, FV/1 B01:33.67721:07.439131:07.922 
989Jimmy CarlstedtSWEChristinehamns MK
KristinehamnVeemax7, FV/1 C01:34.56621:11.444131:11.927Grahns Husvagnsservice Kristinehamn
1085Axel G MadsenSWEGränna MK
GrännaBMVee8, FV/1 C01:34.61121:14.219131:14.702 
1158Magnus RugsveenSWEMSCC
SkurupBROKE3, FV/1 B01:32.83521:16.966131:17.449 
1293Mats AnderssonSWERHK
SigtunaBMVee9, FV/1 C01:35.0720:07.853121v 
1370Göran TjärnlundSWESVKG
SexdregaRPB4, FV/1 B01:42.71621:26.742121v 
1444Suzanne QvistSWETomelilla MK
Sankt OlofKarolin5, FV/1 B01:42.8621:27.155121v 
1569Glenn KellerssonSWETomelilla MK
Sankt OlofBeach Car6, FV/1 B01:49.46621:11.92112v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNS60Simo KohonenFINVihdin UA
VihtiVeemax MkII , FV/1 B   
DNS65Ronny Bogen-JensenNORKNA Halden
HaldenBeach Car Mk5, FV/1 B   
DNS78Olle GreenSWEVästerås MS
VästeråsRPB, FV/1 C   
DNS82Mats E JonssonSWEHärnösands MK
GraningeVeemax MkIII, FV/1 C   
DNF86Henrik MathiassonSWERHK
ÅledHansen Mk II, FV/1 C   
DNF88Per-Åke BeijerstenSWESMK Uppsala
UppsalaRPB, FV/1 C   
DNS91Tommy JohanssonSWERHK
TomelillaGMS III, FV/1 C   
DNF97Lars OhlssonSWEMora MK
OrsaAustro Vau, FV/1 C   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF86Henrik Mathiasson15 sekunders tidstillägg för tjuvstart.

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion