Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2018
Formel Ford 1600cc, Heat 1, 11 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Lördag 16 juni 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
26.4 km
Snabbaste varv:
1:12.354, Viktor Ljungdahl
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Ford 1600cc 67-71 G
Formel Ford 1600cc 72-76 H
Formel Ford 1600cc 77-81 I
Formel Ford 1600cc 82-90 J
Formel Vee 1300 (D)
Formula 3 1000cc (64-70)
Pole Position:
#9 Viktor Ljungdahl
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
19Viktor LjungdahlSWE08 Karting
TäbyVan Diemen RF891, FF/2c J01:12.35413:35.81211  
295Roland SvenssonSWEHyllinge MS
TrelleborgMerlyn Mk171, FF/1 G01:14.9513:59.9241124.112 
323Björn OtterbergSWERHK
SkillingarydMerlyn Mk20A2, FF/1 G01:14.73414:00.711124.898 
416Henrik HanssonSWEMSCC
GråboLotus 613, FF/1 G01:14.40514:02.691126.878 
56Kent BöeSWEHällefors MK
GusselbyHansen Mk VI1, FV/2 D01:15.05714:04.5771128.765 
650Nicklas NilssonSWERHK
SigtunaReynard 88F2, FF/2c J01:15.14914:09.6821133.87 
746Anders ÖbergSWEKarlskoga MF
DegerforsImage FF41, FF/2b I01:15.38514:10.191134.378 
85Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeHansen Mk V2, FV/2 D01:15.56814:10.7241134.912 
965Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHK
GrimslövVan Diemen RF873, FF/2c J01:15.5614:11.3281135.516 
1056Tommy RydénSWEAnderstorp RC
UddevallaVan Diemen RF894, FF/2c J01:14.9314:14.9931139.181Team Rydén
1162Håkan LindevretSWERHK
HässelbyVan Diemen RF875, FF/2c J01:15.03314:16.1661140.354 
1269Dan LindblomSWEKarlskoga MF
FjugestaReynard 88F6, FF/2c J01:14.33214:21.831146.018 
1329Peter FranzénSWERHK
NybroTiga FF772, FF/2b I01:17.11114:45.07111:09.258 
1426Håkan BengtssonSWERHK
FarstaRoyale RP211, FF/2a H01:15.98113:04.73910DNF 
1545Andreas MartinssonSWESSK
ÖdeshögRoyale RP293, FF/2b I01:14.29613:47.476101vTeam Rydén
1613Morten PedersenNORHistorisk Racing Norge
HvasserMerlyn Mk242, FF/2a H01:21.48714:08.119101v 
1717Åke AxelssonSWERHK
JärnaLotus 51B4, FF/1 G01:22.66514:09.524101v 
183Hans HillebrinkSWEKAK
SigtunaVeemax MkVIII3, FV/2 D01:20.9314:20.701101v 
1970Tom RotsmanSWERHK
ÖsterskärTecno 681, F3/201:28.93613:53.33192v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF73Ferdinand GustafsonSWESMK Trollhättan
HjärtumBrabham BT18, F3/201:14.6707:38.4896 
DNF116Ole Holst PedersenDENHMS - DK
RødovreCrossle 16F, FF/1 G01:22.83604:19.4883 

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion