Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2018
Standard-65 1000cc, Heat 1, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Lördag 16 juni 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Standard-65 1000cc
Längd i km:
24 km
Snabbaste varv:
1:25.585, Per Skårner
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#46 Per Skårner
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:25.58514:34.04110  
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S2, CT6 F01:25.79714:34.7911000.75 
360Tobias StåhlbergSWEKAK
StockholmBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:26.814:46.1551012.114IPM Racing
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4, CT6 F01:27.57514:51.9031017.862 
553Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 5, CT6 F01:28.11114:57.7281023.687 
654Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S6, CT6 F01:28.63715:06.7241032.683 
755Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S7, CT6 F01:31.32415:30.4571056.416 
834Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport8, CT6 F01:31.46615:31.621057.579Knalle Racing
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9, CT6 F01:31.78215:37.622101:03.581 
1028Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport10, CT6 F01:31.96515:38.905101:04.864 
117Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:32.14515:40.656101:06.615 
129Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2, CT1 E01:32.11515:45.285101:11.244 
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport11, CT6 F01:32.94415:53.264101:19.223 
1463Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport12, CT6 F01:33.68215:55.128101:21.087Raspberry Hills RC
1549Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport13, CT6 F01:34.82516:04.285101:30.244Knalle Racing
1648Håkan HuggareSWEKolsva MS
KöpingSAAB 9614, CT6 F01:34.27114:34.32591v 
1726Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport15, CT6 F01:36.2914:43.76391v 
1835Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport16, CT6 F01:34.50114:44.01391v 
196Mats BerglindSWEKarlskoga MF
VintrosaSAAB 963, CT1 E01:36.27714:48.01591vRost o Rök Racing
2020Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8504, CT1 E01:37.11814:54.48291v 
2124Bernt BringeforsSWEMK Speed
ÖsmoSAAB 965, CT1 E01:37.66715:09.20291v 
2213Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A356, CT1 E01:38.54915:14.49991vSwan Hill Racing
2331Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9617, CT6 F01:40.70615:28.21591v 
2411Fredrik BolanderSWERHK
RosersbergAustin A40 Futura7, CT1 E01:37.81816:06.87391v 
255Per HågemanSWERHK
MalmöSAAB 93B8, CT1 E01:43.42516:19.30291vNo Racing Team
2662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9618, CT6 F01:30.77312:27.6418DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF51Tore LyseboNORHistorisk Racing Norge
SandefjordFiat Abarth 1000, CT6 F01:33.45306:35.9994 
DNF8Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikSAAB 96, CT1 E01:36.56205:07.2043Raspberry Hills RC
DNF43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96, CT6 F01:31.94503:11.5632Persson & Partners AB

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion