Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2018
Standard-1965 1000cc, Heat 1, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Lördag 16 juni 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
24 km
Snabbaste varv:
1:25.585, Per Skårner
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#46 Per Skårner
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lena Holm

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:25.58514:34.04110  
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S2, CT6 F01:25.79714:34.7911000.75 
360Tobias StåhlbergSWEKAKStockholmBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:26.814:46.1551012.114IPM Racing
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4, CT6 F01:27.57514:51.9031017.862 
553Jan Gunleik KilenNORNSKNykirkeAustin Cooper S 5, CT6 F01:28.11114:57.7281023.687 
654Bruno HelgessonSWERHKHarplingeAustin Cooper 970 S6, CT6 F01:28.63715:06.7241032.683 
755Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S7, CT6 F01:31.32415:30.4571056.416 
834Anders JensenSWEBorås MKBoråsSAAB 96 Sport8, CT6 F01:31.46615:31.621057.579Knalle Racing
930Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport9, CT6 F01:31.78215:37.622101:03.581 
1028Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport10, CT6 F01:31.96515:38.905101:04.864 
117Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:32.14515:40.656101:06.615 
129Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura2, CT1 E01:32.11515:45.285101:11.244 
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport11, CT6 F01:32.94415:53.264101:19.223 
1463Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport12, CT6 F01:33.68215:55.128101:21.087Raspberry Hills RC
1549Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 Sport13, CT6 F01:34.82516:04.285101:30.244Knalle Racing
1648Håkan HuggareSWEKolsva MSKöpingSAAB 9614, CT6 F01:34.27114:34.32591v 
1726Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 Sport15, CT6 F01:36.2914:43.76391v 
1835Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMSSträngnäsSAAB 96 Sport16, CT6 F01:34.50114:44.01391v 
196Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 963, CT1 E01:36.27714:48.01591vRost o Rök Racing
2020Kari LehtoSWERHKHuddingeAustin Mini 8504, CT1 E01:37.11814:54.48291v 
2124Bernt BringeforsSWEMK SpeedÖsmoSAAB 965, CT1 E01:37.66715:09.20291v 
2213Tobias SvanbergSWEBengtsfors MCFrändeforsAustin A356, CT1 E01:38.54915:14.49991vSwan Hill Racing
2331Gert KronborgSWESvedala MKYstadSAAB 9617, CT6 F01:40.70615:28.21591v 
2411Fredrik BolanderSWERHKRosersbergAustin A40 Futura7, CT1 E01:37.81816:06.87391v 
255Per HågemanSWERHKMalmöSAAB 93B8, CT1 E01:43.42516:19.30291vNo Racing Team
2662Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 9618, CT6 F01:30.77312:27.6418DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF51Tore LyseboNORHistorisk Racing NorgeSandefjordFiat Abarth 1000, CT6 F01:33.45306:35.9994 
DNF8Sebastian WrethagenSWEMK GutarnaKatthammarsvikSAAB 96, CT1 E01:36.56205:07.2043Raspberry Hills RC
DNF43Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 96, CT6 F01:31.94503:11.5632Persson & Partners AB

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion

Design by Bloms IT