Dalsland Rings SM-Final 1971
Specialstandard Grupp 2 1300 cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Dalsland Ring
Tävlingsdatum:
Söndag 19 september 1971
Tävlingsledare:
Arne Bergman
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Specialstandard Grupp 2 1300 cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
49.8, Jonny Green
Domare:
Kjell Persson
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Specialstandard Grupp 2 1300 cc
Pole Position:
#1 Jonny Green
Publik:
4000
Tävlingssekreterare:
P-O Larsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
11Jonny GreenSWEKarlskoga MFKarlstadFord Escort GT49.8Team Dextrosol
22Conny LjungfeldtSWEKAKEkeröFord Escort 1300 GT50.4Lipton Picko Troberg Racing
38Aksel Erik BuschNORKNA Oslo & OmegnNordre FrognBMC Cooper S50.4Biral Racing Team
45Ragnar SegringSWEKAK/UEnebybergBLMC Mini 100050.6 
510Claes RothsteinSWEHalmstads AKHalmstadBMC Cooper S50.6Strömstads Vulk AB
624Lennart PerssonSWEMK OrionHallstavikMini 1275 GT50.7Lennart Persson Racing
7Gunnar KittelsenNORKNA Oslo & OmegnOsloFord Escort GT51.3 
86Krister EliassonSWELinköpings MSLinköpingBMC Cooper S51.3Topcon Racing Team
940Bo FernströmSWESSKHalmstadBMC Cooper S51.4 
104Hans EdvinssonSWEHyllinge MSKnislingeBMC Cooper S51.5FINA Racing Team
113Gösta PetterssonSWEHyllinge MSMarkarydBMC Cooper S51.7GP Bilservice AB
1222Christer NordlundSWESSKVärmdöBMC Cooper S51.9 
1333Jerry DavisSWEHalmstads AKHalmstadFiat Abarth 100052.3Team Victor
1445Leif UpplingSWESolna MSSpångaBMC Cooper S52.3Team Byab
1532Bengt SvenssonSWEHässleholms MK BMC Cooper52.4FINA Racing Team
1644Karl-Erik RydbergSWEKalmar MKKalmarBLMC Cooper S52.6 
177Tommy JagerwallSWEHässleholms MKHässleholmBMC Cooper S52.8Topcon Racing Team
1841Ebbe KarlssonSWENybro ACNybroBMC Cooper S52.8 
1947Hans-Göran OlssonSWEGöteborgs MFLilla-EdetBLMC Cooper S52.8MINI MEN RACE
2036Erik TillqvistSWESSKTäbyBMC Cooper S52.8 
2142Dick NilssonSWEGöteborgs MFV:a FrölundaBMC Cooper S53Bonseye Racing
2246Gunnar HesselgrenSWEYdre MKÖsterbymoBMC Cooper S53Lars-Henrik Johansson
2319Enar HemmingsSWEGöteborgs MFVegbyNSU 1200 TT53.1Gunnar Dandenell
2427Tomas AndreassonSWEGöteborgs MSK BLMC Cooper S53.3MINI MEN RACE
2518Jerker ErikssonSWEKAKMalmöBMC Cooper S53.3Allrings Motorservice
2630Arne HallbergSWEMedelpads AMK Renault Gordini53.4Blixthult Ring
279Gudmund FornessNORKNA Oslo & OmegnOsloMorris Cooper53.4 
2821Rolf-Erik BjörkmanSWESMK MunkedalUddevallaBMC Cooper S53.4Åke Lindvall
2913Peter FranzénSWEGöteborgs MF NSU 1200 TT53.6 
3025Anders HolmströmSWEHaninge MK Ford Escort GT53.8Ferm Motor
3126Kenneth NäslundSWELuleå MS BMC Cooper S53.9Team BP Råneå
3220Jan-Olof EkblomSWEHallsbergs MKHallsbergBMC Cooper S54JOE:s Racing Team
3334Hans GustavssonSWESMK MotalaMjölbyBMC Cooper S55.4 
3429Lennart ThurnSWERHKKristianstadBMC Cooper S55:00 
3537Greger PeterssonSWEFalkenbergs MKHalmstadFiat Abarth 100055.5Team Victor
3623Erik JudénNORNMK OsloOsloBMC Cooper55.9 

Design by Bloms IT