SSK + SM Mantorp Park 1984
Formel Ford 1600cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
Ingen serie
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 9 juni 1984
Tävlingsledare:
Bo Pettersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:26.73, Yngve Sällqvist
Domare:
Bo Runbjörk
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
#3 Yngve Sällqvist
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Anneli Söderholmen

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
13Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmJys01:26.73Hycop Racing Team
21Sven-Åke HermanssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergVan Diemen01:26.78 
35Niclas SchönströmSWEHylllinge MSSödra SandbyVan Diemen RF8301:27.18DAAB
472Kimmo HirsimäkiFINLappenranta UALappenrantaLola T64401:27.21 
52Lars DahlbergSWESSKEkeröRoyale RP3301:27.42 
612Mikael GustavssonSWEMalmö AKVellingeVan Diemen01:27.75Matab Bilreservdelar
714Henrik BarkströmSWESkepptuna MKVallentunaRoyale RP2901:27.85Carrena AB
810Nils-Erik PerssonSWEHässleholms MKHässleholmVan Diemen01:27.9Brio Racing Team
962Esa SalonenFINSatakunnan UANakkilaVan Diemen RF8401:27.91 
107Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadCrossle01:28.07Empty Pocket RT
114Tommy RydénSWEAnderstorp RCUddevallaRoyale RP2901:28.3 
126Reine AnderssonSWESMK TrollhättanTrollhättanRoyale01:28.44 
1361Matti SariloFINSäkylän AUKattuaVan Diemen RF8401:28.45 
1431Mats HellstrandSWEHyllinge MSMarieholmVan Diemen01:28.69 
1542Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadRoyale RP2601:28.75 
1644Kenny BräckSWEKarlskoga MKGlavaVan Diemen01:29 
1725Lennart PihlqvistSWESSKGråboVan Diemen01:29.02 
188Leif PerssonSWEKarlskoga MKÖrebro Van Diemen RF8201:29.29 
1965Arno KotilainenFINFFFVantaaVan Diemen RF8301:29.73Allu Racing Team
2011Kenneth IsaacsonSWEKarlskoga MKÖrebroRoyale RP2601:30.65 
2124Carl Gustav "Calle" LandbergSWEJärfälla MKSollentunaRoyale RP2101:30.73Key Data
2299Lars Ohlsson SWESSKSundbybergRoyale RP2401:30.98Maria Mäklare AB
2310Claes-Göran BäckSWESödertälje KRCBandhagenJys01:31Océ Svenska AB
2417Bengt ElmérSWEMK GutarnaVisbyVan Diemen01:31.25 
2527Christer JanssonSWESSKLidingöVan Diemen01:31.28 
2645Alfred DittbernerSWEAnderstorp RCJönköpingVan Diemen01:32.67 
2753Villy ZielinskiSWESVKGGånghesterRoyale RP2101:32.78 
2832Mikael KronfeldtSWEHyllinge MSÄngelholmVan Diemen01:33.36 
2948Anders ThoresonSWELinköpings MSLinköpingTiga01:33.43 
3041Robert Jansson SWESträngnäs AMSSträngnäsTiga01:33.53Team Scalextrix
3115Lennart EngströmSWEAnderstorp RCBodaforsVan Diemen01:33.84 
3233Anders BergmanSWEAnderstorp RCBrämhultVan Diemen01:34.01 
3347Niklas "Nicke" BlomSWESSKStockholmLotus 61 01:35.25 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
DNF21Aulis AnttilaSWEGestrike RTGävleTiga01:35.66Folkline
DNF46Tony LevinSWESSKStockholmSAKNAS01:36.92 
DNF49Per Anders SjögrenSWESkövde MKSkövdeRoyale RP2403:09.85Skövde Racing


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DNF21Aulis AnttilaKlarar ej 110 procentregeln.
DNF46Tony LevinKlarar ej 110 procentregeln.
DNF49Per Anders SjögrenKlarar ej 110 procentregeln.

Design by Bloms IT