Velodromloppet Karlskoga 2003
Standard-1965, Heat 2, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 1 juni 2003
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
25.3 km
Snabbaste varv:
1:21.638, Tomas Gustavsson
Domare:
Mikael Carlsson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Standard-1965
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendtz

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
195Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord Mustang1, CT10 F01:21.63813:52.57110  
291Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord Mustang2, CT10 F01:22.37613:55.111002.539 
393Victor IsraelssonSWERHK
JärfällaFord Mustang3, CT10 F01:24.45714:15.0571022.486 
469Christer NordlundSWESSK
VärmdöFord Cortina Lotus1, CT8 F01:24.87614:20.3671027.796 
547Per MalmbergSWEMK Speed
SorundaBMC Cooper S1, CT7 F01:25.16414:21.3171028.746 
689Lars EsseliusSWERHK
AsarumFord Falcon Sprint4, CT10 F01:26.10114:30.9881038.417 
772Uno SvenssonSWEHällefors MK
HälleforsVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:26.36914:40.1711047.6 
871Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:26.75314:44.6731052.102 
960Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus2, CT8 F01:26.73514:44.9541052.383 
1049Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S2, CT7 F01:26.94714:45.5171052.946 
1134Lars FritzSWERHK
SimrishamnBMC Cooper S3, CT7 F01:27.09414:47.0761054.505 
1265Robert PeterssonSWESSK
StockholmAlfa Romeo 1600 GTJ3, CT8 F01:28.47515:00.075101:07.504 
1379Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:28.8915:07.224101:14.653 
1474Hans AxemyrSWERHK
MalmköpingVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:29.68815:14.709101:22.138 
1583Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:22.42515:14.996101:22.425 
1673Per-Magnus LidebjerSWEHyllinge MS
BåstadVolvo Amazon (122S)6, CT9 F01:28.6215:15.283101:22.712 
1735Gunnar DahlgrenSWEBMC MSC
BålstaAustin Cooper S4, CT7 F01:30.39115:23.632101:31.061 
1840Carl von HeidenstamSWERHK
VagnhäradAustin Cooper S5, CT7 F01:30.41114:01.09191v 
1911Axel EkmanSWERHK
GöteborgVolvo PV 5441, CT2-5 E01:34.91114:33.84391v 
209Daniel EneSWERHK
EnskedeVolvo PV 5442, CT2-5 E01:34.05914:37.47991v 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A35, CT1 E01:47.188  
DNF4Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 96, CT1 E01:46.928 Team Mellansjö
DNS5Jonny ThomsenSWESVKG
FrändeforsSAKNAS, STD   
DNF19Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport, CT6 F01:35.799 Svenska Saab Klubben
DNS36Ulf LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper S, CT7 F   
DNS45Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S, CT7 F   
DNS48Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S, CT7 F   
DNS84Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaVolvo Amazon (122S), CT9 F   

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion