Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
Standard-1965 1000cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 8 juli 2017
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Standard-1965 1000cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:17.769, Per Skårner
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Pole Position:
#46 Per Skårner
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Patrik Jönsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:17.769 
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2, CT6 F01:18.799 
360Jerry StåhlbergSWEKAKEkeröBMC Cooper 970 S3, CT6 F01:18.972 
452Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 S4, CT6 F01:19.326 
553Jan Gunleik KilenNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S 5, CT6 F01:19.667 
638Fredrik TornérhielmSWERHKLidingöSAAB 96 Sport6, CT6 F01:20.756Raspberry Hill Racing
768Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MKBolzanoMorris Cooper S7, CT6 F01:21.474 
859Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MKSkänningeBMC Cooper S8, CT6 F01:21.852 
963Timo MurbergerSWERHKLidingöSAAB 96 Sport9, CT6 F01:24.395Raspberry Hill Racing
107Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TC1, CT1 E01:24.909 
1128Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 Sport10, CT6 F01:24.982 
129Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 Futura2, CT1 E01:25.333 
1330Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 Sport11, CT6 F01:25.809 
1436Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 Sport12, CT6 F01:26.603 
1549Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 Sport13, CT6 F01:27.035Knalle Racing
1662Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 9614, CT6 F01:27.127 
1720Kari LehtoSWERHKStockholmAustin Mini 8503, CT1 E01:27.61 
186Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MSKlippanSAAB 964, CT1 E01:28.505Rost & Rök Racing
1931Gert KronborgSWESvedala MKYstadSAAB 9615, CT6 F01:28.869 
201Peter KumlinSWERHKVinönAustin A355, CT1 E01:29.094 
2115Kenneth NilssonSWERHKTeckomatorpSAAB 966, CT1 E01:29.815 
224Jakob LarssonSWEMalmö AKLundSAAB 93B7, CT1 E01:29.892 
2321Patric BjurhovdSWERHKYstadDKW F1216, CT6 F01:31.519 
2410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MKTrelleborgDKW AU 1000 S8, CT1 E01:31.658 
253Per HågemanSWERHKMalmöDKW Junior9, CT1 E01:32.84No Racing Team


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
DQ55Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 S, CT6 F01:23.23 


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
DQ55Anne Grete DahlDiskad p g a ignorering av svartflagg.

Tiderna är producerade av: Race Consulting

Design by Bloms IT